Pravidla použití poradny

 1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
 2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
 3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
 4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
 5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Tepelné čerpadlo

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den, chci se zeptat máme straší dům na patro. Máme tu plynový kotel, který využívá ještě teplo z komína. Máme tu problém radiátory hlavně ve vrchním patře se ani na 5 stupeň u hlavice nedokáži tak rozpalit, že pálí celý radiátor od shora dolů. Radiátory jsou pořád odrazene a dole studené. Není možné při mrazech např - 8 v topit normální místnost na 22 stupňů. Nevíme, kde je problém měnili se okna ale problém se nezlepšil ani trochu. Měnili se ti před nějakým rokem trubky z tlustých na tenké a tajy radiátory z těch litinových na ty placate ale bohužel to není v každé místnosti stejně. Takže z jedné do druhé místnosti vedou např tenké trubky, které se napojuji na tluste apod. Chci se zeptat mohl by jste poradit, kde může být problém je slabe čerpadlo nebo vadí ty přechody na různé průměry trubek či různé druhy radiátorů? Radiátory jsou odvzdusnene kotel jede na plný výkon co může jet. Je u něho i vyčištěny filtr. Jiný topenar nám nedokázal poradit myslel si, že je to starými okny. Ale z novými problém trvá. Pokud bude nutné mohu ještě napsat nějaké doplňující informace k objasnění příčiny. Byla bych moc ráda za radu, která by nám mohla pomoci.
Děkuji Taušová
 • 28. 1. 2022  10:48
 • Hana

Problém je nejspíše v hydraulickém vyregulování topného systému. Radiátory co topí hodně se musí "přiškrtit" aby voda místo do nich tekla do těch nejvzdálenějších.
 • 28. 1. 2022  11:58
 • Správce

Ještě dodám že máme kondenzační kotel a okruh hnany čerpadlem. Jak říkáte že radiátory které topí hodně se musí priskrtit tak musím říct že v celém domě i dole všechny radiátory jsou nastaveny na 3-4 stupeň pokojové teploty na těch 23 st Celsia. Akorad nahoře kde to skoro nehreje některé jsou na 5 a teplota je tam tak 20 a všechny ostatní nejdou naplno pokud nemrze když mrzne jednou všechny na 5 a stejně to nestačí. Co tedy lze konkrétně ještě z tímto dělat?
Děkuji za radu. S pozdravem Taušová
 • 28. 1. 2022  12:35
 • Hana

Průtok do radiátoru se seřizuje armaturou, která by měly být dole na výstupu z radiátoru. Ale můžete to vyzkoušet tak, že zavřete všechny termostatické ventily na radiátorech dole a uvidíte jestli se ty nahoře rozehřejí.
 • 28. 1. 2022  16:00
 • Správce

Do ty den, nemáme na radiátoru nic cim by se dal seřídit průtok vody. Ještě dodám, že ten náš kotel dokáže ohřát vodu v rafiatorech jen na 60 st Celsia. Nemůže to být příčina našeho problému, že radiátory se nedokáži rozpalit celé? Je nějaké řešení? Děkuji.
 • 2. 2. 2022  14:49
 • Hana

Problém je v topném systému, ne v kotli. Když nemáte ty regulační armatury, tak zavřete všechny termostatické ventily na radiátorech dole a uvidíte jestli se ty nahoře rozehřejí.
 • 5. 2. 2022  07:27
 • Správce

Dobrý den, prosim ještě otázku. Nemáme teď možnost z jistého důvodu zkontrolovat zastavení topení dole a pozorovat jestli je topení nahoře rozpali. Prosím Vás řeknete mi obě varianty jak pokračovat v řešení. Pokud zastavíme topení dole všude a nahoře se rozpali jak lze řešit tuhle siatiaci, aby se docililo stejnosměrného hraní radiátoru v patře i přízemí? A pokud by došlo k druhé variantě a při zastavení veškerého topeni dole se topení nahoře ani i tak nerozpalilo celé jak tuhle situaci řešit prosím? Dole bydlí někdo jiný a momentálně to nelze zkusit, ale az to bude možné zkusím jen chci vědět jak řešit obě varianty a nemusela jsem už psát dalsi dotaz. Děkuji Hana
 • 7. 2. 2022  07:28
 • Hana

Když se to roztopí, je potřeba topný systém správně seřídit. Pokud se to neroztopí, bude potřeba posílit oběhové čerpadlo.
 • 7. 2. 2022  16:08
 • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku