Pravidla použití poradny

 1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
 2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
 3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
 4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
 5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Porovnání TČ - minimální výkony

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Zdravím, chci se zeptat, jestli neexistuje nějaké porovnání (podobné, jako srovnání sezonní energetické účinnosti), kde by bylo možné vyhledat čerpadla podle minimálního výkonu. Hledám něco (vzduch/voda, celoplošné podlahové topení, 120m2) s min. výkonem kolem 2kW (ideálně ještě o něco méně) při venkovní teplotě 7 stupňů jako náhradu elektrokotle. Jeden z kandidátů je NIBE F2040-6. Na něj budu mít cenovou nabídku. Rád bych k němu ještě něco na porovnání, ale zatím jsem toho moc nenašel. Případně, jestli mi dáte nějaký tip, po čem koukat. Děkuji
 • 28. 1. 2022  00:10
 • Petr

Výkon při minimálních otáčkách většina výrobců neuvádí. Našel jsem jen IVT AIR X 50, že má výkon 2 - 5 kW při + 2°C. Při +7°C hodnotu neudávají. 2040-6 na tom bude s minimálním výkonem asi podobně, ale přesnou hodnotu jsem nedohledal.

Důležité je, jaký výkon potřebujete v zimě při -15°C podle toho se navrhne správný velikost.
 • 28. 1. 2022  09:31
 • Správce

Že to musí správně fungovat při venkovních -15° je jasné, ale u toho jsem si téměř jistý, že to splní asi každé TČ, které je běžně na trhu. Ztráta domu bude kolem 4kW. To mám ověřené praxí, nějaké 4 roky zpátky (od snížení příkonu kotle odpojením části topných těles) jsem nikdy nepotřeboval víc, než právě 4kW. Bez problémů to funguje a kotel měl ještě nějakou malou rezervu i v nejchladnějších dnech. Spíš reším opačný problém, přebytek výkonu u většiny TČ na začátku/konci topného období, kdy potřebuju do domu dodat právě ty zmíněné necelé 2kW. Už mám pár nabídek, ale většinou tam dávají akumulační nádobu, jako prevenci častého spínání čerpadla právě proto, že se čerpadlo nedokáže dostatečně přizpůsobit (snížit výkon). A to nechci, proto pátrám po něčem jiném, co by lépe odpovídalo tepelným parametrům domu.

NIBE 2040-6 určitě vyhovuje, min. výkon má kolem 1,5kW, na IVT AIR X 50 kouknu během víkendu. Ale ještě by to chtělo něco dalšího na porovnání.
 • 28. 1. 2022  12:26
 • Petr

Ještě je potřeba se podívat při jaké venkovní teplotě ten minimální výkon platí. Čím je tepleji, tím tento výkon roste.
 • 28. 1. 2022  15:58
 • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku