Pravidla použití poradny

 1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
 2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
 3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
 4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
 5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

TČ vzduch voda umístění venkovní jednotky

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den, je možné umístit venkovní jednotku TČ uvnitř objektu? Jak moc se bude ochlazovat okolní vzduch?
Jaká bude hlučnost? Chcemee si pořídit TČ na horskou 150 let starou kamennou nemovitost, bývalý mlýn, nadmořská výška 900 m. Dosavadní vytápění je uhlím a dřevem v kotli na samotíž s ručním přikládáním. Přitápíme krbem a akumulačními kamny. V rozvodech máme nemrznoucí směs,protože chalupu nevyužíváme a netopíme nepřetržitě. Tento způsob bychom chtěli zachovat jako záložní možnost s tím,že na stávající rozvody by bylo napojeno TČ. Kotel je umístěn ve sklepě cca 40 m2, výška přes 3 m částečně nadzemním s dvěma okny.
Sem bychom chtěli umístit i venkovní a vnitřní jednotku TČ Mitsubishi. Teplota ve sklepě se většinu roku pohybuje mezi 6 až 10 stupni, jen při velkých mrazech může klesnout mírně pod nulu. Obvodová stěna má tloušťku téměř metr,vzhledem k tomu a množství sněhu, by bylo problematické umístění jednotky venku. Nechceme ani narušit historický vzhled nemovitosti. Pozemek neumožňuje pořízení plošného kolektoru ani přístup vrtného zařízení pro instalaci čerpadla země voda.
 • 27. 1. 2022  22:53
 • Irena Koberová

Ještě chci doplnit, že z důvodu nutnosti velkého zásahu do vzhledu nemovitosti jsme vyloučili možnost instalace čerpadla pro vnitřní instalaci řady Alira LWCV od alpha innotec. Ohřev vody též nepožadujeme, bylo by to problematické kvůli možnému zamrznutí v rozvodech.
Děkuji za odpověď.
 • 27. 1. 2022  23:06
 • Irena Koberová

Dovnitř objektu čerpadlo dát nemůžete, prostor by za chvíli vychladilo a vyrobilo by vám tam pěknou ledovou jeskyni:-)
 • 28. 1. 2022  08:32
 • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku