Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Tepelné čerpadlo do starého RD

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den, rád bych Vás požádal o radu. Mám starý RD dvoupodlažní o vytápěné ploše 250 m2. Dům je nezateplený - TZ 19 kW, zdi jsou plná cihla 45 cm, okna plastová. Topím kotlem na tuhá paliva + plynový kotel na ohřev TUV a případně topení (např. topíme ráno aby děti nevstávali do chladna). Otopnou soustavu tvoří deskové radiátory. Mám nabídky na TČ od NIBE F2120 - 20 s akumulační nádrží, nebo od Daikin Altherma 3 H HT F (DAIKIN EPRA18DW1 venkovní jednotka 18 kW (3~400 V, 16A) a DAIKIN ETVH16S18D9W vnitřní jednotka 18 kW se zásobníkem 180 l a záložním ohřívačem 9 kW) bez akumulační nádrže. Obě TČ budou zajišťovat i ohřev TUV. Úplně nerozumím tomu proč v jedné nabídce je akumulační nádoba a u druhé není. Oba obchodní zástupci tvrdí že to jejich řešení je jediné dobré. Můžete mi prosím poradit co je lepší, výhodnější, spolehlivější. Případně doporučit oslovit i jiného výrobce. Děkuji.
  • 21. 1. 2022  10:38
  • David

F2120-20 má o něco vyšší výkon a nižší spotřebu elektřiny.
To jestli je potřebná akumulační nádrž záleží na množství vody v topném systému a dalších parametrech. Podrobnější info je zde: https://www.projektuj-tepelna-cerpadla.cz/cz/akumulacni-taktovaci-nadoba-pro-tepelne-cerpadlo
  • 23. 1. 2022  09:05
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku