Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Účinnost TČ v létě při vysokých teplotách

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,
jako primární zdroj tepla pro náš RD (cca 120 m2) plánujeme TČ země/voda (plošný kolektor). Vzhledem k tomu, že budeme stavět na jižní Moravě, kde jsou léta dost teplá a suchá, chtěl jsem se zeptat, zda by se nevyplatilo čerpat energii ze zemního kolektoru např. od září do března/dubna (kdy je vzduch chladný), a na ty nejteplejší měsíce využít energii z druhého čerpadla vzduch/voda, které předpokládám, že bude účinnější při vyšších teplotách vzduchu). Myslíte si, že může takto člověk ušetřit, nebo ten rozdíl v účinnosti je malý a ty náklady za koupi druhého čerpadla se ani nevrátí? Děkuji Vám moc za odpověď. Přeji krásný den. J. Ševčík
  • 18. 1. 2022  17:02
  • Jan

V létě pro ohřev vody moc energie nespotřebujete a hlavně v kolektoru bude teplota nad 15°C, takže zemní čerpadlu bude pracovat v létě také velmi efektivně.
  • 18. 1. 2022  18:27
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku