Pravidla použití poradny

 1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
 2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
 3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
 4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
 5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

IVT X90 nebo silnější?

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den. Vybírám tepelné čerpadlo pro náš dům. Dům je po rekonstrukci v roce 2005, zateplený na tehdejší standarty. Stropy, zateplená fasáda, 200m2 podlahové plochy ( z toho vytápěno cca 180 m2). Topení radiátory a v současnosti elektrokotel. Topíme na cca 21-22 stupňů, víc není třeba. Roční spotřeba byla letos 19Mwh v nízkém tarifu. Poptával jsem dvě firmy, obě navrhli X Air 90, přičemž tepelnou ztrátu dle plánů a spotřeby odhadli na cca 9 kW. Moje otázka zní, jestli byste šli právě do X90 nebo se vyplatí něco připlatit a vzít rovnou X130 nebo X170? Asi jsem zbytečný pesimista, zdá se mi to nějak málo. Hezký den a děkuji za odpověď. S pozdravem Filip Kolář.
 • 18. 1. 2022  15:51
 • Filip

Ještě jen doplním, že čerpadlo bude i ohřívat TUV, 185L.
 • 18. 1. 2022  15:54
 • Filip

Spotřeba elektřiny odpovídá tepelné ztráta 9 kW a té odpovídá navržené čerpadlo. Nemá smysl ho předimenzovávat, většinou pak funguje čerpadlo hůře a dříve odejde. Navíc na hranici 10 kW mají všechna tepelná čerpadla docela výrazný cenový skok.
 • 18. 1. 2022  18:22
 • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku