Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Termostatické ventily na otopové soustavě TČ

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den.Před 3 měsíci jsme si pořídili místo kotle na tuhá paliva TČ typ vzduch voda 17 kW.Máme podsklepený dům s klasickými žebrovými radiátory,otopná soustava fungovala bez čerpadla na samotíž.Na radiátorech byly klasické staré jednoduché ventily.Po instalaci TČ fungovalo vše bez problémů až do doby,kdy nám instalatér doporučil vyměnit staré ventily za termostatické.Po jejich výměně jsou všechny nové ventily otevřený naplno,ale teplotu na TČ jsem musel nastavit o 3 stupně vyšší,aby vůbec objekt vytopilo.Jde vidět, že průtok do radiátorů se instalací termostatických ventilů značně zmenšil,také se hodně zvýšila hlučnost v otopové soustavě.Musel jsem zvýšit tlak v otop.soustavě z 1.2 na 1.5 a čerpadlo jsem kvůli hluku stáhl na první stupeň.Trochu se situace zlepšila.Mluvil jsem o tomto problému se servisním technikem,který nám TČ zprovoznil a ten nám poradil výměnu termostatických ventilů za obyčejné samotížné.Chci se vás zeptat,jaký typ ventilů bych měl v tomto případě objednat popř.jakou značku,nebo nějaký odkaz.Děkuji.Ivo Píza.
  • 19. 12. 2021  22:13
  • Ivo Píza

Termostatické ventily opravdu snižují průtok a mají i jiné negativní vlivy na chod tepelného čerpadla. Sice vám nějakou energii ušetří, ale tepelné čerpadlo pak má o něco horší topný faktor.
Ideální by bylo tam vrátit ty původní, ale je to dost náročná operace a pokud se vám podaří systém s novými ventily nějak přijatelně seřídit, nechal bych to tak.
  • 23. 12. 2021  07:28
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku