Pravidla použití poradny

 1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
 2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
 3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
 4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
 5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

TČ IVT Air x 70 a 90

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den, mám předvybráno TČ od společnosti IVT. Zatím tabulkově vychází nejlépe. Ale zatím jsem nesehnala nikoho kdo by se se mnou podělil o skutečnosti z praxe. Máme bungalov se zastavěnou plochou 162,4 m2 a užitnou plochou 121,8 m2. TZ si společnost IVT spočítala na 7,5 Kw. Nevím zda zvolit variantu 70 a nebo to raději trochu nadimenzovat a zvolit variantu 90. Nejdůležitější otázkou však zůstává spotřeba el. energie. Momentálně topíme dřevem, ale toto řešení bych ráda kvůli rozvodům teplovzduchu opustila a jelikož máme podlahové topení, které do teď bylo nevyužito kvůli ceně el. energií, chtěla bych to vyřešit touto cestou.

Mát tedy někdo přesná měření na kolik Vás provoz jednotlivých čerpadel skutečně vyjde? Stačí mi spotřeba ať už v kW nebo MW. znám svoji sazbu, takže si to hravě dopočítám.

Ivt tvrdí, že spotřeba bude cca 6 MWh ročně v tomto je prý již i zahrnut i ohřev vody, takže by reálně spotřeba bez ohřevu mohla být nižší, ale o kolik. Vůbec totiž nevím kolik spapá náš bojler, kdy se po sobě ani 4 členové domácnosti nevykoupou. A teď další otázka, vzít to s ohřevem nebo bez? Zatím jsem se dočetla, že ti co to mají s ohřevem moc spokojeni nejsou. To co jsem zde na abecedě přečetla tak bylo, že někdo protopí opravdu pár korun, další zde uváděli částky blížící se této spotřebě.

 • 15. 12. 2021  13:59
 • Pavlína

Ještě doplním, že naše spotřeba el. energie za dům je ročně cca 8MWh. V tomto je zahrnuto i občasné zapnutí el. kotle na jaře a na podzim, kdy se už netopí v krbu a elektrický ohřívač, který mi jede, když jsem na home officu, což je dost často - hold mám v pracovně chladněji než v jiných částech domu + provoz bazénu přes léto, no a samozřejmě zbytek jako je bojler, tv, praní, vaření....
 • 15. 12. 2021  14:13
 • Pavlína

Velikost 70 bude stačit. Předpokládám, že topení dřevem zůstane jako záloha takže není potřeba čerpadlo předimenzovávat.

6 MWh je reálné číslo, podle mě i s rezervou. Čerpadlo vám hodně ušetří z těch 8 MWh co spotřebováváte nyní, takže se žádné velké spotřeby navíc nemusíte bát. Máte nejúspornější čerpadlo kombinované s podlahovkou což je z hlediska nízké spotřeby elektřiny ta nejlepší varianta.

Ohřev teplé vody určitě zajistěte čerpadlem. Za teplou vodu zaplatíte polovinu toho co dnes a budete mít vody neomezeně.

 • 15. 12. 2021  15:47
 • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku