Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Vysoká spotřeba - LG Therma V

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den, vlastním rodinný dům (kolaudován 2000, nezateplený, podsklepený 120 m2, plastová okna, zateplený strop, "současné" radiátory, na pomezí Stř.Č a JČ - né hory atd.). V rámci kotlíkové dotace mám nainstalované TČ LG Therma V - 14 kW vzduch/voda, monoblok, jako bivalence je použit původní elektrokotel. TČ zajišťuje pouze vytápění. Součástí topného okruhu je 120L akumulační nádrž - jedna strana TČ, druhá oběhové čerpadlo, které je ovládané termostatem v referenční místnosti. Ak. nádrž byla do systému instalována, z důvodu problémů se zavzdušňováním. Původní varianta byla zapojení TČ napřímo do topného okruhu. Využití objektu je takové "víkendové". 4 dny v týdnu nechávám temperovat na 15C, zbylé dny cca na 21 stupňů. Je mně jasné, že tento režim brzda/plyn není optimální, ale... První rok byla nastavena trvale teplota vody v systému na cca 55 stupňů, následně TČ běží v ekviterním režimu. To co mě trápí je extrémní spotřeba elektriky a to jen za topení v řádu 10MW/rok. S firmou, která TČ instalovala, je poněkud komplikovaná komunikace a samotná instalace na mne působila né zcela suveréně - tak trochu pokus omyl. Samotný systém, ale funguje bez problémů, včetně optimální tepelné pohody v objektu, bohužel za cenu vysokých nákladů. Poptávám někoho, kdo je schopen posoudit, zda je topná soustava správně navržena a nastavena, a v případě zjištění nějakých chybných kroků, navrhnout řešení. Budu vděčný za každou radu.
  • 13. 12. 2021  12:25
  • Marcel

Obávám se, že nikoho schopného na posouzení té instalace neseženete. Všichni jsou nyní totálně zavaleni poptávkami a instalacemi čerpadel.
Velký vliv na spotřebu elektřiny má teplota topné vody, po tom přechodu z 55°C na ekvitermu se spotřeba musela podstatně snížit. Jestli to ještě jde, snižte teplotu topné vody co nejníže. Řízení tím termostatem úspornému provozu také moc neprospívá.
  • 13. 12. 2021  15:29
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku