Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Tepelné ztráty.

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,
mám vypočítané teplené ztráty pro mínus 12 stupňů. Výpočet je z roku 2007, bohužel autor již nežije. Některým zkratkám nerozumím a nemohu najít jejich přesný význam. Poradíte?
Co znamenají zkratky Qpm, Qzm, Qim, Qcmv, Qcm?
Při návrhu výkonu TČ každý montážník používá jiný údaj.. Někdo Qcmv, někdo Qzm, jiný Qcm nebo Qpm. Na vašem webu jsem se dočetl, že výkon TČ by měl být dimenzovaný na cca 70 až 85 procent tepelných ztrát.

Druhá část dotazu zní takto, jaký je rozdíl v uváděných hodnotách o hluku TČ dle EN 14825 a EN 12102? Lze hodnoty porovnávat? Každý výrobce udává akustický výkon jinak, někdo při maximálním výkonu, jiný při průměrném výkonu apod. což je rozdíl. Nevěřím, že je např. srovnatelné, když TČ Nibe F 2040-8 uvádí hodnotu při akustickém výkonu 54 dB a Daikin altherma ERGA 08 se stejným výkonem má při akustickém výkonu uvedno 62 dB. Rozdíl 8 db je brutální, obě jsem ovšem slyšel a hlučnost mi přišla srovnatelná.

Děkuji a zdravím. Novotný M.
  • 11. 12. 2021  19:32
  • Miloš Novotný

Ty zkratky jsou stará a už nepoužívaná označení. Navíc jsou to nejspíše hodnoty pro jednotlivé místnosti. Měl byste tam mít v tom výpočtu i nějakou součtovou hodnotu pro celý dům.

Rozdíl 8 dB(A) je sice obrovský. Není ale, i při stejném výkonu čerpadel, neobvyklý. Čím levnější čerpadlo, tím větší randál:-)
Jediná šance na zodpovědné srovnání je vyžádat si od dodavatele údaj o hladině akustického výkonu při 100 % otáček.
Více zde: https://www.projektuj-tepelna-cerpadla.cz/cz/umisteni-tepelneho-cerpadla-vzduch-voda-s-ohledem-na-hlucnost

  • 13. 12. 2021  10:48
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku