Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Novostavba bez komínu

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Zdravím,
Stavím patrový rodinný dům. Sedlová střecha. Dům jsem chtěl bez komínu. Nechtěl jsem v obýváku krb. Trpím hodně na prach a prostě jsem to nechtěl.

Proto jsem zvolil tepelné čerpadlo země x voda (IVT EQ C6). Tepelná ztráta je 5,6 kW. Na zahradě je celkově položeno 310 m potrubí.

Je zde někdo takový, kdo má v domě pouze tepelné čerpadlo země x voda a nemá komín?

Co spotřeba energií? Momentálně, když se cena elektřiny tak moc zdražuje, mám strach, jestli bylo tepelné čerpadlo země x voda dobrá volba. Jsem ve fázi omítek. Absolutně nemám zdání, jaká může být spotřeba elektrické energie, pro 2 dospělé a 2 děti.

Uvažuji, že bych udělal v domě přípravu na solární panely. Ale moc se mi nechce kazit vzhled střechy. Krytina Figaro v černé glazuře.

Udělal jsem chybu, že nemám komín a spolehl jsem se pouze na TČ země x voda?

Děkuju Kratochvíl,PS:
Potrubí GEROtherm PE-GT-RC FAST Ø 40, je uložen o v hloubce 1,2 m. Mám na pozemku hodně Jílové podloží. Je pravda, že pro tepelné čerpadlo země x voda je Jílové podloží vhodnější? Nebo je to pouze nesmysl?

Díky
  • 21. 11. 2021  18:52
  • Lukáš Kratochvíl

Domů bez komínu je spousta a chybu jste určitě neudělal. Spíše naopak, máte ten nejúspornější typ tepelného čerpadla co se dá pořídit, takže i při drahé elektřině budete platit méně než sousedé s jinými zdroji tepla a i se vzduchovými čerpadly.
Jílové podloží je určitě lepší než třeba suchá hlína nebo písčitá zemina.
  • 22. 11. 2021  20:19
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku