Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Doplnění stávající topné soustavy?

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,
je mi 60 let a před 3 lety jsem zainvestoval do nového kondezacniho kotle s prutokovym ohřevem (náhrada staršího stejně koncepce) . Při současné energošoku ( byl jsem zákazníkem xenergie) jsem vystřízlivěl a přes prognózou snížení cen plynu tady vidím do budoucnosti nebezpečí, že jako budoucí důchodce zaplatím třeba 30% důchodu za vytapeni. Stávající otop soustava je kromě kotle- podlahové topeni 200 M2. Vše tlačeno čerpadlem do 2 okruhu. Bez akumulační nádoby a dalších kudrlinek. Tepelná ztráta domu cca 8kW. Ročně jsem spotřeboval cca 12 MWh vč. přípravy teplé vody ( přes prsty mi to vychází asi 20% že spotreby)
A teď k dotazu. Dává smysl uvažovat o zakoupení TČ vzduch-voda bez elektrokotle, jako bivalentni zdroj využívat plyn? Pro výrobu teplé vody využívat stávající systém?
Ideálně aby se systém dal navrhnout jako modulární. Umím si představit teď nebo později pouzit fotovoltaiku, až odejde kondenzační kotel , doplnit topnými tyčemi atd.
Prosím o názor, ktere TČ ( tip) použít ke kondenzačními kotli? Úvahy o postupném přebudování dávají smysl, nebo doporučujeme plynový kotel vyhodit a začít na zelené louce.
  • 30. 10. 2021  06:26
  • Igor

Spojit tepelné čerpadlo a stávající plynový kotel je dobrá volba, čerpadlo může být i menší a levnější.

Některá tepelná čerpadla mají funkci, která po zadání ceny elektřiny a plynu sama určí, od jaké teploty se již vyplatí vytápět plynem místo tepelného čerpadla.

Více info zde:

https://www.projektuj-tepelna-cerpadla.cz/cz/plynovy-kotel-pripojeny-k-tepelnemu-cerpadlu

  • 1. 11. 2021  10:52
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku