Pravidla použití poradny

 1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
 2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
 3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
 4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
 5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Izolace tepelného čerpadla země/voda

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,

Mám zemní kolektor IVT Eq c6. Délka 310 m potrubí. TZ domu 5,6 KW. Plocha doma 170 m2. Hloubka uložení potrubí 1,2 m. Rozteč mezi s sebou 1 m.

Chci se zeptat na izolaci potrubí přes základ do domu. Firma mi izolaci udělala s kaučukovou izolací. Ale bez chráničky, které chrání kaučuk proti mechanickému poškození. Poté to opravila, ale pouze chráničku dodatečně navlékla a zapěnila studniční pěnou.

Vím, že dali kaučuk z venku pouze pár cm do chráničky, která sloužila jako prostup ze základové desky. Má být izolace i skrze prostup přes základy? Napadlo mě, že bych izolaci nasunul z vnitřního prostoru domu. To by mělo jít.

Pro lepší, odpověď, můžu zaslat foto. Už to jednou firma opravovala a majitel firmy si stojí za tím, že je to v pořádku. Mě se to ale 100% nezdá.

Děkuju moc

Lukáš

 • 29. 10. 2021  06:56
 • Lukáš

Izolace by měla být i v prostupu, aby tam nedocházelo ke kondenzaci vody. Pokud to z technických důvodů udělat nejde, tak dejte izolaci kam až to půjde a zbytek zapěňte.
 • 29. 10. 2021  14:01
 • Správce

Dobrý den,

děkuji za odpověď. Budu se snažit navléct ze vnitř kaučukovou izolaci co nejhlouběji to jen půjde. Napadlo mě, že bych to pro jistotu zasypal sypaným XPS polysterenem. Je nenasákavý a zárověň slušně izoluje. Myslím si, že ten sypaný XPS vyplní komplet celý prostup, a mělo by se to kvalitně zaizolovat. Co si o tom myslíte? Odkaz zde: https://www.polystyrensypany.cz/drcenypolystyren-XPS.html

Chtěl bych to provést co nejlépe. Byla kaučuková izolace izolace Armaflex dobrá volba?

Kontroloval jsem to, a zaizolováno a následné dodatečné chráničky jsou provedené dobře. Mezírky, jsou pečlivě utěsněny studniční pěnou. Vydrží studniční pěna opravdu dlouho? Napadlo mě, pěnu zatřít pro jistotu tekutou hydroizolací například Hydroseal. Co na to říkáte?

A dimenze, TČ je v pořádku? Mám zemní kolektor IVT Eq c6. Délka 310 m potrubí. TZ domu 5,6 KW. Plocha doma 170 m2. Hloubka uložení potrubí 1,2 m. Rozteč mezi s sebou 1 m.

Děkuju, když si email pečlivě přečtete, a pokusíte se mi odpovědět na všechny mé dotazy.
 • 30. 10. 2021  02:32
 • Lukáš

Se sypaným polystyrenem žádnou zkušenost zatím nemám. Důležité je, aby se nedostávala vzdušná vlhkost k potrubí, na kterém by voda kondenzovala. To pěna asi zajistí lépe.

Armaflex je OK

Pěna většinou vydrží pokud není ve venkovním prostředí.

Dimenze je OK.

 • 1. 11. 2021  10:47
 • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku