Pravidla použití poradny

 1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
 2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
 3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
 4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
 5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Regulácia v prechodnom období, ekvitermika

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobry den, byvame v novostavbe od juna, takze nas caka prva vykurovacia sezona. Mam pasivny dom, masivna stavba (betonove dosky, vpc) a TC zem-voda bez akumulacnej nadoby.
Riesim 2 problemy:

1. v tomto prechodnom obdobi nie je este potrebne vykurovat cely dom, ale len obcas prikurit 1-2 miestnosti (s mensimi tepelnymi ziskami). Problem je, ze pre TC je to prilis maly odber a kedze nemam akumulacnu nadobu tak v tomto rezime (otvorene ventily len na cca 30% plochy stropneho kurenia), sa mu aktivuju nejake ochranne mechanizmy, pri ktorych sa vypina, po chvilke sa opat zapne a tak stale dokola.
Viete mi poradit ako toto poriesit?
Este dodam, ze mam inteligenciu, ktora podla termostatov otvara/zatvara termohlavice na jednotlivych okruhoch a zopina/vypina podla toho TC. Napadlo ma napr. , ze v inteligencii nastavit nejaku podmienku na minimalny pocet otvorenych ventilov na to, aby zapol TC?

2. Ekvitermicka regulacia - chapem tomu spravne, ze ekvitermicka regulacia TC je mozna len pri akumulacnej nadobe? Kedze nemam akumulacku, tak neviem vyuzit ekvitermicku regulaciu?
Lebo TC vie len ist v rezime on alebo off, t.j. teplota na vystupe je dana teplotou na spiatocke a teda TC nevie regulovat vystupnu teplotu, ta sa da len regulovat zmiesavacim ventilom pri vystupe z akumulacky, alebo sa mylim?

dakujem za odpovede, Jano z Bratislavy
 • 20. 10. 2021  14:12
 • Ján Krišťák

1. Pokud tam máte takovouto regulaci, tak měla být instalovaná akumulační nádoba. Bez ní to bude pracovat obtížně a budete muset řídící systém omezit tak, aby vždy nechával část ventilů otevřenou.

2. Ekviterma funguje i bez směšovacího ventilu, čerpadlo přestane topit po dosažení určité teploty vody, která se mění v závislosti na venkovní teplotě.


 • 20. 10. 2021  15:26
 • Správce

1. Prip. bolo by este riesenie doplnit nejaku cca 100l akumulacku do systemu?

2. Ohladne ekvitermiky smerovala otazka skor ci je mozna aj bez akumulacnej nadoby? Lebo ak ekvitermika zastavi TC pri dosiahnuti urcitej teploty, tak bez akumulacky by sa prestalo uplne kurit vo vsetkych okruhoch aj ked niektore miestnosti mozu byt nedokurene, alebo sa mylim?
 • 20. 10. 2021  16:10
 • Ján Krišťák

1. ano

2. Funguje i bez akumulace a směšovacího ventilu. Mezi zapínací a vypínací teplotou topné vody je dostatečný prostor pro řízení podle ekvitermy. Navíc se pracuje s akumulací tepla v topném systému i v konstrukci budovy.

 • 23. 10. 2021  07:53
 • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku