Pravidla použití poradny

 1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
 2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
 3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
 4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
 5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Hluk - tepelné čerpadlo zemní vrt

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den, měla bych dotaz k tepelnému čerpadlu zemní vrt -Stiebel Eltron WPN 10 (příkon 2 kW a tepelný výkon 10 kW). Soused mě obtěžuje duněním, někdy cítím něco jako rezonanci ve svém domě. Akreditovaná firma mi naměřila v domě nízkofrekvenční hluk 25-80 Hz v létě, kdy technologie nebyla zapnuta na plný výkon jako v zimě, když se topí. Soused zapnul tepelné čerpadlo jen na 8 minut a pak se udělal blackdown. Pak už nespolupracoval. Ale i tak se při puštěném čerpadle na 8 min. něco u mě naměřilo 25-80 Hz.Žiju v tomto dunění, rezonanci již rok - spím při puštěném rádiu, jinak cítím hučení od večera do rána, někdy cítím jako by se mi třepaly orgány v těle. Stejné cítí i má matka. Se sousedem není řeč. Jeho dům je zateplený okál (dřevostavba, přízemí je prý zděné - tam je ustaven kompresor). Jeho dům je vzdálen cca 40 m od mého domu. Ostatní v okolí topí jen dřevem nebo plynem, já elektrokotlem. Když tady sousedi nejsou spím v klidu, žádné dunění či rezonanci nevnímám. Vrty jsou prý 2 jeden 90 m a druhý 70 m. Soused má i venkovní bazén, nevím zda také nenahřívá vrtem venkovní bazén, či v létě neochlazuje dům. Rezonance cítím pořád od minulého podzimu dodnes (už je to rok co v tom žiji). Poradíte, kde by mohl být problém? Děkuji moc za pomoc a Vaši radu.
 • 7. 10. 2021  19:37
 • Marie

To je velice neobvyklá a těžko uvěřitelná situace, že by tepelné čerpadlo země/voda obtěžovalo na takovou vzdálenost. Nicméně s podobným případem jsem se už setkal.
Problém nejspíš není ve vrtech ale v rezonanci přenášené z kompresoru tepelného čerpadla do základové desky sousedova domu, odkud se přes podloží dostává pod váš dům.
Řešením může být uložení tepelného čerpadla na antivibrační základ.
(Toto je jen můj odborný odhad na základě zkušenosti. Příčiny a řešení mohou být i jiné a doporučuji spolupracovat na řešení problému s tím akustikem, který u vás měřil).
 • 8. 10. 2021  10:06
 • Správce

Dobrý den. Moc děkuji za Vaši odpověď. Vaši odpověď jsem přednesla nadřízenému orgánu stavebního úřadu. Nadřízený orgán vyzval stavební úřad, aby provedl kontrolní prohlídku a zajistil důkazy prokazující nezávadný stavebně technický stav čerpadla/vrtu a souvisejících zařízení. Při kontrolní prohlídce soused upozornil na korkovou desku o tloušťce 40 mm, na kterou je zařízení tepelného čerpadla od počátku (r. 2003 - tepelné čerpadlo je z tohoto roku) osazeno. Stavební úřad se dohodl s vlastníky zařízení, že nejpozději do 28.2.2022 zajistí a předloží písemný doklad, kterým prokáží, že je řádně prováděna údržba zařízení.
Dne 18.2.2022 obdržel stavební úřad od vlastníků zařízení prostřednictvím elektronické pošty protokol ze servisní prohlídky tepelného čerpadla zn. STIEBEL – ELTRON. Kontrolní prohlídku zařízení provedl servisní technik z Brušperka. Podle údajů z veřejné části Živnostenského rejstříku má jmenovaný kromě jiného živnostenské oprávnění pro předmět podnikání „Montáž, opravu a rekonstrukce chladících zařízení a tepelných čerpadel“. Z protokolu ze servisní prohlídky provedených prací vyplývá, že byla provedena:
- kontrola těsnosti chladícího okruhu tlaků a teplot,
- kontrola primárního okruhu a nemrznoucí směsi,
- vyčištění filtru,
- kontrola topného okruhu, třícestného ventilu a vyčištění filtru,
- dotažení spojů, vyčištění a kontrola regulátoru elektro části.
V závěru servisního protokolu je uvedeno, že zařízení tepelného čerpadla je bez závad.
Nevím, zda korková podložka 40 mm z r. 2003 je dostačující antivibrační základ (jak jste mi radil), to servisní technik neuvedl, rovněž neuvedl, zda tepelné čerpadlo má silentbloky a zda jsou v pořádku, jestli některý z nich od r. 2003 neodešel (toto mi také odborníci doporučili zjistit). Nadřízený orgán chtěl i nezávadně technický stav souvisejících zařízení - soused vrtem topí, ohřívá teplou užitkovou vodu, v létě však rezonance a dunění pokračovaly každý den, hlavně v noci. Soused má bazén, který v noci používal ( a mě rezonovalo v domě) a rovněž jsem se dočetla, že se vrty dá také v letních měsících chladit. O souvisejících zařízeních (topení, ohřev vody, zda je na vrt napojen bazén, chlazení domu v létě atd.) se v protokolu revizního technika nemluví. Nevím, co vše se má kontrolovat. Rovněž jak jste doporučil, nespolupracovali s akustikem. Mám obavu, že kontrola byla udělána jen pro formu, ale nemá všechny náležitosti, aby se vše, co může tento hluk dělat, vyloučilo. Co vše je k vrtu připojeno a zda je související zařízení v perfektním stavu revizní technik neposoudil a nenapsal. Mám obavu, že úřady budou chtít můj problém rychle nějak uzavřít. Pořád mi doporučují soudní cestu. Soudy trvají dlouho, potřebuji doma bydlet a také pracovat, je to místo mého podnikání. Z domu jsem se v listopadu 2021 po roce života v nízkofrekvenčním hluku byla nucena odstěhovat. V noci cítíte jako by se Vám rozvibrovávaly orgány v těle, je to velice nepříjemné. Proto Vás prosím o radu, co vše mám ještě požadovat od nadřízeného orgánu. Budu chtít zaslat protokol revizního technika a nejspíš jej napadnu, jen nevím, co vše mám napsat, aby se ještě zkontrolovalo. Stačí korková podložka 40 mm? Mám trvat na tom, aby se zkontrolovaly silentbloky? Mám trvat na měření nízkofrekvenčního hluku znovu, když se v létě u mě potvrdilo, že tento hluk dělá soused? Nejspíš budu trvat na tom, že chybí kontrola souvisejících zařízení, jak požadoval nadřízený orgán. Existuje norma, co vše se má kontrolovat? Projekt k vrtu neexistuje, soused je 3. majitelem vrtu. Zdravotní ústav v Ostravě mi sdělil, že nízkofrekvenční hluk zdroj nemusí cítit, jedná se o dlouhé vlny, které vnímá okolí. V mém domě mám stojaté vlnění, zázněje, délka vlny 21 m - 3,5 m jak potvrdila hygienická stanice. Poradíte prosím? Děkuji Vám moc za pomoc. S pozdravem
Marie
 • 24. 2. 2022  19:37
 • Marie

Revizní technik udělal co uměl, víc se od něj čekat nedá. Problém v takových situacích je ten, že všechno (čerpadlo, silentbloky, podložka, základová deska) jsou v pořádku, ale v tom řetězci to vytváří problém.
Doporučil bych:
1/ Vylučovací test. Během dne se čerpadlo nechá některé hodiny běžet a některé ne. Vy si budete zapisovat (nebo měřit) kdy to slyšíte a kdy ne. Podle toho se 100 % určí zda je čerpadlo příčinou či nikoliv.
2/ Pak se musí narušit řetězec přenosu hluku. Vyzkoušet vyměnit podložku. Dát čerpadlo na nějaký masivní betonový základ atd.

 • 25. 2. 2022  07:48
 • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku