Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Hluk - tepelné čerpadlo zemní vrt

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den, měla bych dotaz k tepelnému čerpadlu zemní vrt -Stiebel Eltron WPN 10 (příkon 2 kW a tepelný výkon 10 kW). Soused mě obtěžuje duněním, někdy cítím něco jako rezonanci ve svém domě. Akreditovaná firma mi naměřila v domě nízkofrekvenční hluk 25-80 Hz v létě, kdy technologie nebyla zapnuta na plný výkon jako v zimě, když se topí. Soused zapnul tepelné čerpadlo jen na 8 minut a pak se udělal blackdown. Pak už nespolupracoval. Ale i tak se při puštěném čerpadle na 8 min. něco u mě naměřilo 25-80 Hz.Žiju v tomto dunění, rezonanci již rok - spím při puštěném rádiu, jinak cítím hučení od večera do rána, někdy cítím jako by se mi třepaly orgány v těle. Stejné cítí i má matka. Se sousedem není řeč. Jeho dům je zateplený okál (dřevostavba, přízemí je prý zděné - tam je ustaven kompresor). Jeho dům je vzdálen cca 40 m od mého domu. Ostatní v okolí topí jen dřevem nebo plynem, já elektrokotlem. Když tady sousedi nejsou spím v klidu, žádné dunění či rezonanci nevnímám. Vrty jsou prý 2 jeden 90 m a druhý 70 m. Soused má i venkovní bazén, nevím zda také nenahřívá vrtem venkovní bazén, či v létě neochlazuje dům. Rezonance cítím pořád od minulého podzimu dodnes (už je to rok co v tom žiji). Poradíte, kde by mohl být problém? Děkuji moc za pomoc a Vaši radu.
  • 7. 10. 2021  19:37
  • Marie

To je velice neobvyklá a těžko uvěřitelná situace, že by tepelné čerpadlo země/voda obtěžovalo na takovou vzdálenost. Nicméně s podobným případem jsem se už setkal.
Problém nejspíš není ve vrtech ale v rezonanci přenášené z kompresoru tepelného čerpadla do základové desky sousedova domu, odkud se přes podloží dostává pod váš dům.
Řešením může být uložení tepelného čerpadla na antivibrační základ.
(Toto je jen můj odborný odhad na základě zkušenosti. Příčiny a řešení mohou být i jiné a doporučuji spolupracovat na řešení problému s tím akustikem, který u vás měřil).
  • 8. 10. 2021  10:06
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku