Pravidla použití poradny

 1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
 2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
 3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
 4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
 5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

porucha venkovní jednotky

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den, od r.2016 máme tepelné čerpadlo vzduch-voda typ Neoré(typ Fujitsu).Vcelku jsme spokojeni, i když vzhledem k únikům tepla( nezateplený rodinný dům), máme větší spotřebu el.energie. V poslední době se vyskytl problém s hlášením o poruše venkovní jednotky, i když se vrtule stále točí. Volal jsem technikovi a jeho rada zněla, že se to někdy stává a že stačí jističe venkovní jednotky vypnout a zase nahodit. Náprava se nekonala, venkovní jednotka běží dál,ale poměrně hlučně, spotřeba energie se zvýšila a přesto, že mám na noční hodiny nastavený útlum a topení jen temperuje, venkovní jednotka se zblázní a najednou začne z ničeho nic pracovat. Ještě jeden nezanedbatelný problém: I v tomto poměrně teplém období se často stává, že čerpadlo přepne na tzv.elektrokotel, který by měl být spuštěn pouze v období opravdových mrazů, protože čerpadlo již vytápení běžný způsobem nezvládne. Pochopitelně, že spotřeba el.energie letí závratně nahoru. Děkuji za radu, jak postupovat v odstranění těchto závad.
 • 7. 10. 2021  15:30
 • Pavel

Jednoznačně má tepelné čerpadlo nějakou poruchu. Trvejte na odstranění poruchy dodavatelem.
Už to máte po záruce?
 • 8. 10. 2021  09:51
 • Správce

Po záruce již máme, ale mluvil jsem s technikem, který tvrdil, že všechny tyto problémy jsou spojené s tím, že nemáme dlouhodobě zateplený dům, že jsou poměrně značné úniky tepla a čerpadlo se dle jeho vyjádření lidově řečeno unavuje a opotřebovává, spotřeba energie tím více narůstá a prý se může stát, že jeho životnost klesne na polovinu. Moc optimisticky to tedy nevypadá, ale v současné době si podle něj bez zateplení domu prostě nepomůžeme. I tak děkuji za odpověď a pochopení.
 • 8. 10. 2021  15:02
 • Pavel

Dodavatel vám čerpadlo dodal do nezatepleného domu tak se na to teď nemůže vymlouvat, že je nezateplený. Měl s tím počítat a zvolit správnou velikost čerpadla.
Popisované problémy nejsou způsobené jen nezatepleným domem.
Pokud dodavatel takto kašle na servis, obraťte se na dovozce tepelného čerpadla.
 • 9. 10. 2021  07:30
 • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku