Pravidla použití poradny

 1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
 2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
 3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
 4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
 5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

porucha venkovní jednotky

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den, od r.2016 máme tepelné čerpadlo vzduch-voda typ Neoré(typ Fujitsu).Vcelku jsme spokojeni, i když vzhledem k únikům tepla( nezateplený rodinný dům), máme větší spotřebu el.energie. V poslední době se vyskytl problém s hlášením o poruše venkovní jednotky, i když se vrtule stále točí. Volal jsem technikovi a jeho rada zněla, že se to někdy stává a že stačí jističe venkovní jednotky vypnout a zase nahodit. Náprava se nekonala, venkovní jednotka běží dál,ale poměrně hlučně, spotřeba energie se zvýšila a přesto, že mám na noční hodiny nastavený útlum a topení jen temperuje, venkovní jednotka se zblázní a najednou začne z ničeho nic pracovat. Ještě jeden nezanedbatelný problém: I v tomto poměrně teplém období se často stává, že čerpadlo přepne na tzv.elektrokotel, který by měl být spuštěn pouze v období opravdových mrazů, protože čerpadlo již vytápení běžný způsobem nezvládne. Pochopitelně, že spotřeba el.energie letí závratně nahoru. Děkuji za radu, jak postupovat v odstranění těchto závad.
 • 7. 10. 2021  15:30
 • Pavel

Jednoznačně má tepelné čerpadlo nějakou poruchu. Trvejte na odstranění poruchy dodavatelem.
Už to máte po záruce?
 • 8. 10. 2021  09:51
 • Správce

Po záruce již máme, ale mluvil jsem s technikem, který tvrdil, že všechny tyto problémy jsou spojené s tím, že nemáme dlouhodobě zateplený dům, že jsou poměrně značné úniky tepla a čerpadlo se dle jeho vyjádření lidově řečeno unavuje a opotřebovává, spotřeba energie tím více narůstá a prý se může stát, že jeho životnost klesne na polovinu. Moc optimisticky to tedy nevypadá, ale v současné době si podle něj bez zateplení domu prostě nepomůžeme. I tak děkuji za odpověď a pochopení.
 • 8. 10. 2021  15:02
 • Pavel

Dodavatel vám čerpadlo dodal do nezatepleného domu tak se na to teď nemůže vymlouvat, že je nezateplený. Měl s tím počítat a zvolit správnou velikost čerpadla.
Popisované problémy nejsou způsobené jen nezatepleným domem.
Pokud dodavatel takto kašle na servis, obraťte se na dovozce tepelného čerpadla.
 • 9. 10. 2021  07:30
 • Správce

Dobrý den, jsem tu opět já s dalším dotazem. Stále se nemůžeme domluvit s technikem na příčinách našeho problému. Vše to asi souvisí ještě s dalšími okolnostmi. To že je příliš hlučná venkovní jednotka pravděpodobně způsobuje dle vyjádření technika vadné ložisko na jedné ze dvou vrtulí, čemuž se dá vcelku věřit. Horší je ale to,co on zdůvodňuje stále jen nezateplením domu, a to je obrovský nárůst spotřeby energie v porovnání s minulými roky. Protože si pravidelně zapisuji spotřebu, porovnal jsem ji od r.2017 do současné doby(říjen 2021), a to jen za období od března do října,kdy nezateplení domu není podstatné. Až do března letošního roku byla spotřeba plus minus zhruba stejná, ovšem od března 2021 do dnešního dne narostla takřka o polovinu( ze 7 tis. na 13 tis. kWh). Na displeji vnitřní jednotky se neustále objevuje to, že běží bivalentní zdroj 1.st., který by se ale měl uvést podle nastavení do provozu až když klesne venkovní teplota pod - 19.st. Technik má pro to jediný argument, a to že není zateplený dům, což je na základě mnou zjištěných porovnání absolutní nesmysl. Mám hrůzu z toho,že se na konci fakturačního období nedoplatíme,a tak se chci zeptat, kde vidíte příčinu tohoto problému a zdali já sám mohu něco změnit v sekci nastavení, i když nejsem zrovna technický typ, a pokud ne ,asi se budu muset obrátit
na jiný servis. Omlouvám se za příliš rozsáhlé sdělení a děkuji předem za odpověď.
 • 20. 10. 2021  09:14
 • Pavel

A ještě jeden doplňující dotaz. Dokud se problém nepodaří vyřešit, daly by se zatím shodit jističe bivalentního zdroje, aniž by to znamenalo ohrožení základní funkce čerpadla ? Děkuji.
 • 20. 10. 2021  11:05
 • Pavel

Z toho jak situaci popisujete je to zcela zřejmé.
1/ Je vidět že se náhle oproti předchozím rokům zvedla spotřeba elektřiny tepelného čerpadla a to i v letním období. Na to nemá stav zateplení domu žádný vliv a jednoznačně se jedná o poruchu tepelného čerpadla. Máte to velmi dobře doložené sledováním spotřeby.
2/ Pokud to servisní technik stále (i v létě) svádí na zateplení budovy, tak funkci tepelného čerpadla vůbec nerozumí, nebo je trvale pod vlivem omamných a psychotropních látek:-)

Dotop můžete nyní bez obav jističem vypnout. Alespoň uvidíte jestli tepelné čerpadlo zvládne topit a ohřívat vodu samo.
 • 20. 10. 2021  13:36
 • Správce

Dobrý den,pokud vám připadám otravný,tak mi to dejte jasně najevo, ale nemám si s kým takto zasvěceně o našem čerpadlovém problému popovídat.Chci se s vámi podělit o poznatcích z průběhu návštěvy servisního technika, kterého se mi po dlouhé době podařilo přesvědčit o tom,aby se na vlastní oči přesvědčil na místě samém o problémech s čerpadlem, o kterých neustále hovořil jako o nezateplení domu. Když rozdělal venkovní jednotku zjistil, že značně ubylo chladivo,a proto se rozhodl ho tam natlačit, což se mu nepodařilo, protože zjistil následně, že je dle jeho slov mrtvý kompresor(porozuměl jsem tomu, že je nefunkční). Opět jsme se dostali na nezateplení domu a to,že se kompresor za těch pět let unavil a a totálně odešel. Životnost kompresoru ke podle technických údajů 21 let a dle mého soudu není možné,aby takto rychle odešel. Mluvil jsem s řadou známých,kteří mají nazateplený dům a topí čerpadlem bez problémů. Pokud servisák neuzná svoji laxnost a bude si trvat na svém i když jsem ho několikrát upozorňoval, hodlám vše řešit s firmou soudní cestou. Důkazů na to mám dost. Jen jsem zvědavý na kolik nám nacení případnou opravu.
ještě jednou se omlouvám a srdečně vás zdravím
 • 30. 10. 2021  11:45
 • Pavel

To jsem tak trochu tušil, že to bez elektrokotle fungovat nebude.

Kompresor by měl vydržet u kvalitních vzduchových čerpadel min 15 let, ale častým spínáním a provozem na stále vysoké teploty ho lze "oddělat" i za 3 roky.

Oprava nebude levná, ale hlavně je nutné odstranit příčinu, aby za dalších 5 let nenastalo to samé.

Primárním problémem je většinou špatný návrh výkonu tepelného čerpadla a jeho špatné připojení na nevyhovující topný systém, což je odpovědnost montážní firmy. • 1. 11. 2021  10:58
 • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku