Pravidla použití poradny

 1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
 2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
 3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
 4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
 5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

výběr čerpadla, výkon

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den, vybírám mezi IVT Air X 70 a IVT Air X 90. Dům, poloroubenka, nadm. výška 550 m.n. (podhůří), obytná plocha 110 metrů čtverečních (i když podkroví je využívané jen zřídka), spočtené TZ 7.7 Máme kachlová i krbová kamna na příležitostné přitápění. Dům je obýván dvěma osobami. Který z typů je výkonově vhodnější (s ohledem na životnost a případně hlučnost provozu)? Případně doporučíte jiný? Děkuji.
 • 17. 9. 2021  18:37
 • Tomáš Disen

Vzhledem k tomu, že podkroví se bude vytápět méně a reálná tepelná ztráta bude o kus nižší, spotřeba vody pro 2 lidi bude také spíše menší a pro zimu máte záložní zdroj, bude v pohodě stačit i to menší čerpadlo.
Na druhou stranu je otázka jak přesně je spočítaná tepelná ztráta, protože u roubených staveb nejsou většinou přesně známé parametry dřeva. Rozdíl v ceně toho většího čerpadla nebude velký, takže i to větší čerpadlo může být správnou volbou.


 • 18. 9. 2021  09:34
 • Správce

Děkuji za odpověď. Obě čerpadla se dodávají buď se zásobníkem TUV nebo bez. My máme bojler Dražice a nepřijde mi ekonomické ho měnit, je možné, aby zůstal a TČ se používalo pouze na topení? Nebo je vhodnější použít komplet řešení včetně ohřevu TUV? Pro topení je využívána kombinace radiátorů (55 stupňů) a podlahového topení. A druhá otázka - lze TČ připojit i když je topení řešeno kombinací podlahovky a radiátorů? Je zapotřebí akumulační nádrž? Děkuji.
 • 20. 9. 2021  14:15
 • Tomáš Disen

Připojit TČ do kombinace radiátory a podlahovka není problém.

Pokud máte hodně malou spotřebu teplé vody, můžete nechat tepelné čerpadlo jen na topení. Ale elektřina bude nejspíš zdražovat, tak si nechte připravit na potrubí odbočku na nový bojler, aby se tam pak případně nechal snadno přidat.
Jinak je lepší vodu ohřívat čerpadlem, když už jste investovali do úsporné technologie tak ať se nefláká a maká celý rok:-)
 • 21. 9. 2021  07:28
 • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku