Pravidla použití poradny

 1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
 2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
 3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
 4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
 5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

AIT nebo IVT

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den, chtěl bych vás poprosit o radu s výběrem TČ do novostavby RD-bungalov s tepelnou ztrátou 6kW, s podlahovou plochou 136,51, s vytápěnou plochou 113,19.Dostal jsem nabídku na TČ alpha innotec WZSV 62H3M invertor-tohle mi bylo doporučeno, lze spravovat pres internet. rychleji ohřev teplé vody, méně vymrzá půda, snadná výměna zásobníku TUV nebo levnější varianta WZS 42H3M-on/off .A dále IVT EQC6-on/off a nebo IVT GEO 600-nedoporučeno novinka. Je vhodnější on/off čerpadlo nebo invertorové? Od jaké TZ domu lze užít TP? Díky za jakoukoli radu a pomoc s výběrem TP, jestli AIT nebo IVT?
Děkuji. Dan
 • 11. 9. 2021  15:19
 • Dan

Plynule řízené čerpadlo má nižší spotřebu než on/off. U takto malého domu se to ale na faktuře za elektřinu projeví minimálně, zato investice bude o dost vyšší. Klidně bych tedy zůstal u řešení on/off.

Úplně bych nevěřil tomu, že čerpadlo s inverterem bude mít méně vymrzlou půdu. Teplota v kolektoru bude u všech řešení stejná, protože množství odebraného tepla ze země je také skoro stejné. Spíše naopak, čerpadlo s inverterem bude mít vyšší topný faktor což znamená více odebraného tepla ze země a nižší teplotu v zemi, ale ty rozdíly jsou zanedbatelné.

Pokud je ten dům novostavba, tak 6 kW na 113 m2 plochy je dost vysoká tepelná ztráta. Pokud je dům zateplen podle norem, bude ztráta pod 5 kW a pak vám stačí i menší a levnější tepelné čerpadlo s menším kolektorem.

Viz i podobný dotaz zde:
https://www.abeceda-cerpadel.cz/cz/poradna?tema=1&idp=5455 • 13. 9. 2021  07:39
 • Správce

Díky za odpověď ještě bych se chtěl zeptat zda u ON/OFF kompresorů je vhodné dimenzovat spíše k 80 % potřeby tepla z důvodu omezení cyklování kompresoru? Projektant nám nakonec spočítal TZ na 5,85kW i s větráním. Bude instalováno IVT EQ C6 nestačilo by IVT EQ C4,5?
 • 18. 9. 2021  19:55
 • Dan

Ano, dimenzuje se to od 80 %. Menší čerpadlo je pak o dost levnější a dnů kdy bude potřebovat elektrokotel, je minimum.
Pokud bude v celém domě podlahové topení a nebudete mít nějakou výrazně zvýšenou spotřebu teplé vody, tak to menší čerpadlo bude stačit.
 • 20. 9. 2021  08:06
 • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku