Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Kolektor s Jansen Powerwave – poloviční délka

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den, pro objekt pasivního bungalovu s roční potřebou na vytápění - 2,78 MWh, ohřev TUV- 2,475 MWh a celkovou tepelnou ztrátou 2,5kW mám naprojektováno TČ země – voda 4kW. Topení podlahové, bez žebříků. Při výběru zemního kolektoru mě bylo nabídnuto potrubí PE100RC 32x3 v délce 300m, položení v jedné smyčce ve výkopu v délce 150m (150m kabelu tam, otočka, 150m zpět). Alternativně pak potrubí Jansen Powerwave 63x2,9, které se má dát do větší hloubky 1,5m a více a bude ho stačit poloviční délka t.j. 150m (75m kabelu tam, otočka, 75m zpět, rozestup 1m). Zní to zázračně, že bych ušetřil polovinu výkopu.
1) Prosím o radu, jestli to může skutečně fungovat, jestli změna typu potrubí na Jansen Powerwave může ušetřit polovinu kolektoru? Domníval jsem se, že záleží na m2 kolektoru a objemu zeminy, kolik může ze sebe vydat a zvládnout se regenerovat. Jaký máte na to názor? Taky jsem se domníval, že není výhodné dávat kabel příliš hluboko (ideálně 20 cm pod místní nezámrznou hloubku). Je nějaká výhoda dát kabel hlouběji? Co si o tom myslíte?
2) Je pro daný objekt 4kW TČ dostatečné?
3) Nabídky mám na (seřazeno dle ceny) a) Acond Pasiv G4, b) NIBE F1245-6 R, c) NIBE S1255-6, d) IVT Premiumline EQ C4,5. Která varianta se vám zdá nejoptimálnější?
Děkuji.
  • 8. 9. 2021  12:57
  • Dušan

Přenos tepla z plošného kolektoru není jen o ploše potrubí, ale i o tepelném toku zeminou a množství zeminy v okolí trubek, která funguje jako celoroční akumulátor tepla.

1) S tímto konkrétním potrubím zkušenost nemám, ale podobné jsou slinky, kdy je v zemi na 1m2 větší plocha výměníku a potrubí je hlouběji. Funguje to také docela dobře, ale klasický kolektor má rychlejší regeneraci od slunečního záření a lepší topný faktor na jaře a na podzim.

2) Ano

3) Nevím kolik zemních čerpadel ACOND ročně vyrobí, jsou to specialisté spíše na vzduch/voda. IVT a NIBE jsou mezi zemáky u nás i ve Evropě nejprodávanější a obě firmy jich ve Švédsku vyrábí tisíce ročně.
  • 8. 9. 2021  16:44
  • Správce

Ještě mě napadlo, že potrubí 32x3 v délce 300m v jedné smyčce je příliš dlouhé a bude tam příliš vysoká tlaková ztráta. V jedné smyčce to lze to udělat z potrubí 40 x 3,7.

Více zde:
https://www.projektuj-tepelna-cerpadla.cz/cz/plosny-kolektor

  • 8. 9. 2021  17:23
  • Správce

Dobrý den, děkuji za rychlou odpověď. Nejsem si jist, jestli správně chápu odpověď na bod 1). Domníváte se, že by to mohlo fungovat správně se 150m potrubím Jansen Powerwave? Rozdíl je v tom, že Jansen Powerwave má vlnitý povrch a větší průměr, tedy výměna tepla s okolitou zeminou probíhá na větší ploše a efektivněji. Proto porovnáni se slinkami je úvaha rozumným směrem. Tedy kdybych použil slinky, bude plocha země 75m2 dostatečná pro 4kW TČ? Moje obava je, jestli se nemůže stát, že se po 4 – 5 letech vyčerpá tepelná kapacita okolité zeminy a nebude se stíhat regenerovat. Zemina je jílová, málo vodě propustná, na rovinném jižním pozemku v okrese Praha – východ. Nemám s tímto žádné zkušenosti, tak budu rád za názor zkušenějších, protože bych nechtěl udělat špatné rozhodnutí. Samozřejmě menší kolektor je výhoda, protože pozemek není největší.

Dále, myslíte si, že je rozumné dát zásak pro dešťovku do výkopu kolektoru? Pomůže to regeneraci, nebo spíše ublíží (potrubí bude v ledu)?

Nabídka od Nibe je na 6kW TČ (menší prý nedělají) s plynulou regulaci výkonu. Je rozumné zkombinovat TČ s výkonem 6kW s kolektorem pro 4kW pro dům zmíněný výše, kde stačí 4kW?

Děkuji.
  • 9. 9. 2021  09:41
  • Dušan

I se 150m potrubí Jansen Powerwave to fungovat bude a země se nevyčerpá. Myslím ale, že klasický kolektor s větší plochou a v menší hloubce bude fungovat o kus lépe.

Hlavní díl regenerace zařídí sluneční záření, voda pomůže ale v jílu asi ne nějak zásadně.

Kolektor se navrhne podle potřeby domu a tepelné čerpadlo pak tomu přizpůsobí výkon.

  • 9. 9. 2021  10:52
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku