Pravidla použití poradny

 1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
 2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
 3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
 4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
 5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

velikost tepelného čerpadla

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,
v nové patrové dřevostavbě (užitná plocha 160m2, tepelná ztráta domu cca 4kW) s rekuperací, nadstandardním zateplením a podlahovým topením budu mít tepené čerpadlo vzduch voda Vaillant Arotherm plus. Rozhoduji se mezi slabším VWL 55 / 6 a silnějším VWL 75 / 6. Expert firmy, která bude čerpadlo instalovat se jednoznačně kloní k variantě VWL 75/6. Mohu znát Váš názor, kterou velikost čerpadla zvolit?
Děkuji
 • 1. 8. 2021  23:08
 • Honza

VWL 55 / 6 má při -7 °C výkon 5,4 kW a bod bivalence tedy bude někde pod - 10°C. Pokud nemáte nějakou extra vekou spotřebu teplé vody tak pro větší čerpadlo není důvod.

Výrazně předimenzované čerpadlo nepřináší žádné výhody, naopak může mít kratší životnost díky četnějším startům kompresoru (i u čerpadel s plynulým řízením výkonu).
 • 2. 8. 2021  08:54
 • Správce

Dobrý den, diskutoval jsem Vaše doporučení menšího čerpadla s expertem instalující firmy. Stále trvá na silnější variantě 75/6. Jeho argumenty jsou:
1. Schopnost ohřát větší množství teplé vody
2. Lépe by zvládlo chladit v horkých dnech
3. Trend v teplotách v zimním období (riziko mrazivých zim)
4. Větrné prostředí (dům je na kopci)
5. Hluk/otáčky - menší čerpadlo by pracovalo přes den na 90 -100% výkon a bylo by tudíž hlučnější než silnější varianta jedoucí na nížší výkon a nižší otáčky.
6. Riziku častějších startů by měl zabránit provoz, při kterém nebudeme redukovat podlahové topení o více než 1/3 např. vypnutím topení v nepoužívaných místnostech (pokoj pro hosty apod.), tedy trvale topit v celém domě.

Připustil, že obě výkonové varianty lze pro dům využít, každá však je na opačné straně výkonového rozpětí vhodného pro dům. U silnějšího mají jistotu, že bude dostatečné i při změně nároků a potřeb.

Prosím za váš komentář k jednotlivým bodům
Děkuji
 • 8. 8. 2021  22:29
 • Honza

Při - 7 °C potřebuje váš dům 3,4 kW výkonu pro topení a pro 4 lidi 1 kW na ohřev vody. Dohromady 4,4 kW. Výkon toho menšího čerpadla je 5,4 kW toho většího 7 kW. I to první má rezervu výkonu a to druhé je už zbytečně velké. Použít ho ale můžete, fungovat to bude taky.
 • 9. 8. 2021  07:59
 • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku