Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Monoblok vs Split, cerpadlo 8m od technicke mistnosti

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobry den,

v ramci rekonstrukce 20let stareho domu kde mame radiatory zvazujeme tepelne cerpadlo. Dum je z cihel velmi dobre akumuluje teplo, tep. ztrata 10kw pri -15C, vytapena plocha cca. 140m2, 4 osoby. Chceme ohrev TUV 200L vody. TC bude 8m od domu (potrubi vedeno ze suterenu 1m pod zemi). Monoblok reseni se nam libilo do te doby nez jsem zjistil ze bude potreba mit cca. 170L nemrznouci smesi v topnem okruhu. Kolik let takova smes vydrzi a kolik stoji ekologicka likvidace te smesi ? je pravda ze se snizi ucinnost SCOP kdyz tam bude nemrznouci smes ?

Je nejaky vyrobce monobloku ktery tam tu smes nevyzaduje ? Bydlime v oblasti ktera je teplotne prumerna v ramci CR. Klidne tam dam navic nejake bezpecnostni prvky co pri nizke teplote vypusti vodu z monobloku a uzavrou venkovni cast topneho okruhu kdyby byl blackout apod...

U reseni typu split se mi zda technicky slozite delat ten chladici okruh, musi se delat revize protoze 8m od domu = vetsi objem te chladici smesi, smes se musi doplnovat... zatimco monobloky na nektere typy se nemusi ani pravidelne delat servis.

Jak toto dilema vnimate vy ?


S pozdravem Petr M.
  • 3. 6. 2021  11:44
  • Petr M.

V 95 % monobloků nemrznoucí směs není. Riziko zamrznutí je naprosto minimální, výpadek elektřiny by musel být desítky hodin a to se v ČR neděje.
Řešení je vypouštěcí ventil pro čerpadlo.
Pokud by to bylo na horách, nebo někde na samotě u lesa, pak je nemrzka nebo split správné řešení, jinak ne.


  • 4. 6. 2021  07:34
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku