Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Vyhody cerpadla zem voda

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobry den,sam sem si nechal instalovat tepelne cerpadlo zem voda a pouzivam jej druhou sezonu.
Tyto stranky jsem sledoval a sleduju....pomohli mi pochopit jak vybrat a castecne zapojit cerpadlo do topneho systemu,aby doba chodu a pocet sepnuti odpovidali maximalni mozne zivotnosti cerpadla.Delal jsem rekonstrukci domu....zateploval a daval rozvody topny soustavy do zdi a zaroven nove radiatory podle spocitane ztraty místností.Radiatory sem dimenzoval na 41 °C pri -15°C. Tuhle zimu k memu prekvapeni pri -13°C slo z cerpadla 36.7 °C ..... tepelna ztrata bude asi menší....
Prvni rok jsem mel 1535 h provozu a 2735 sepnuti a to jsem nemel dopojeny koupelnovy zebrik o objemu 10 L a napustenou otopnou soustavu chemii.

Druhy rok jsem dodelal ten zebrik a naplnil jsem chemii az v prosinci a od te chvile co jsem doplnil chemii tak se zacli dit veci....ktere jsem rozhodne necekal...bezesporu i diky chemii se zacal prodluzovat chod cerpadla na sepnuti.Pred tim co jsem to rekonstruoval tak jsme v tom i bydleli a to vsechno trvalo nekolik let.A za tu dobu nejspis doslo k castecnemu zaneseni otopneho okruhu.Takze opravdu nepodcenovat chemii.
A ted druhou sezonu od 7.8.2020. Do ted mam 1554 h provozu a 2021 sepnuti.
Mam vsude radiatory. Topim na 23 °C.
Cepradlo ivt eq e8. A tepelna ztrata 7.3
Kolektor 500 m.Nejnizsi leplota do cerpadla -0.3 °C a z cerpadla -2.6 °C.

Jen pro doplneni ....poridil jsem jej pres kotlikove dotace a nikdy nebudu litovat vynalozenych penez oproti systemu vzduch voda ...je levnejsi provoz,vyssi zivotnost,nizsi poruchovost a nikde nehuci vrtule jako u vzduchacu...nezli vzduch voda tak u domu s nizkou ztratou kde by se nevesel zemni kolektor tak bych nevahal s vrtem.Co me mrzi a i zarazi je to ,ze drtiva vetsina novych instalaci cerpadel je vzduch voda.....jednou az budete menit cerpadlo... u vzduchacu menite vse ,ale u zemaku vymenite pouze cerpadlo..... s tim, ze kvalitni zemak o temer deset let dyl.

  • 5. 5. 2021  01:43
  • Radek

Máte naprostou pravdu, čerpadlo země/voda s plošným kolektorem je to nejlepší řešení a to přesně z důvodů, které popisujete.
Jsem rád, že vám naše ABECEDA při hledání řešení s čerpadlem pomohla:-)
  • 6. 5. 2021  06:58
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku