Pravidla použití poradny

 1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
 2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
 3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
 4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
 5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Vyber TČ

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,chtěl poprosit o radu.Mam na výběr Ivt air X90,Nibe 2120-8 a Nibe 2040-8. a Acond N a bojler 200l.Dům je postavený s podkrovím sedlová střecha, bez zateplení s Porotherm44,Eurookna.Vytapena plocha cca 150 m2 deskové radiátory. Zarazilo mě,že pánové z těchto firem mě řekli,že tepelná ztráta je 5 a 7 kW.K výpočtu jim stačila z čeho je dům postaven.Je dostačující takto zvolená čerpadla?Není problém bojler? A také je nutná akumulační nádoba 100l nebo by stačila 50l?Nevím kolik obsahuje litrů otopny systém. V diskuzích jsem četl nějaké problémy a tak se chci zeptat,jestli nebude problém s vytápěním na 22 st. a ohřev vody.Předem děkuji za názor
 • 13. 4. 2021  19:33
 • Ivo

Ještě jsem zapomněl spotřeba plynu na vytápění je cca 14000 kWh,tak jestli se dá přepočítat ztráta domu?
 • 13. 4. 2021  20:29
 • Ivo

Tepelná ztráta bude podle toho co uvádíte okolo 6 kW. Čerpadla výkonově dostačují, jen IVT X90 má výrazně vyšší výkon (při -7°C) než ostatní a stačilo by i menší.

Ohřev bojleru čerpadla zvládnou.

Jestli je potřeba akumulace a jak velká se musí spočítat podle množství vody v topném systému (to se snadno spočítá podle typu radiátorů a potrubí).


 • 14. 4. 2021  17:18
 • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku