Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Zateplenie trubiek v zemi?

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobry den,
z teoretickeho hladiska ma napadla nasledovna otazka pri pouziti TC zem/voda s vrtmi. Vrty su pochopitelne vyvrtane, vyliate zmesami atd. OK, dajme tomu ze z vrtu ide zmes o teplote 6st do tepelka. Z vrtu nam to ide dalej trubkami az k TC v dome... niekto to moze mat hned za stenou - vrt a teda vzdialenost samotneho vrtu/domu dajme tomu 1m a niekto aj 50m po pozemku kym sa to z vrtu dostane do domu.

A teraz nastava teoreticka otazka pri malych vzdialenostiach to nema zmysel riesit, aka teplota zmesi vyjde z vrtu to nam pride do TC. Ale o ked ma niekto prave napr. vzdialenost vrtu od TC napr 50m, predpokladam ze potrubie sa uklada cca asi 1m pod zeminu(mozno by som Vas poprosil o upresnenie ako hlboko sa bezne uklada), nedochadza u takto dlheho potrubia bez izolacie k zbytocnym stratam tepla? Pretoze pod 1m zeminou nepredpokladam velke teplo a teda zmes z vrtu ci chce alebo nie kym sa dostane do TC, tak ohrieva aj zeminu cim znizuje svoju teplotu a teda znizuje ucinnost COP/SCOP TC. Je nejaky dovod preco sa tieto trubky nezatepluju? Nepomohlo by to navysit ucinnost TC?

Pri investicii stovak tisic do vrtu, stovak tisic za TC, mi pride polozka 50,- za meter izolacie uz nic a teda navysenie nakladov o 2500,- napr v uvedenom priklade, to je uz len kvapka v mori ako sa hovori pri ostatnych vydavkoch.

Dakujem za informacie.
  • 1. 4. 2021  07:59
  • Ivan

Připojovací potrubí funguje zčásti také jako zdroj tepla (jako plošný kolektor). Teploty v zemině kolem připojovacího potrubí jsou podobné jako teplota nemrznoucí směsi, takže tepelné ztráty jsou nízké a izolace se nevyplatí.
  • 3. 4. 2021  11:52
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku