Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Tepelné čerpadlo země voda

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na několik věcí ohledně tepelného čerpadla a ostatních komponentů.

Dle projektu má náš dům zastavěnou plochu 470m2 a energetikou ztrátu 14.3kw při - 17 stupňů Celsia.

Zajímá mě jak výkonné tepelné čerpadlo má být použito když dům bude trvale užívat 6-8 lidí. Osazen rekuperační jednotkou 350-400m3/h

Zajímá mě nějaká kvalitní a spolehlivá jednotka co splní mě požadavky a bude samozřejmě za co nejnižší cenu. Nepotřebuji bently stačí octavia nebo superb. Například Alpha innotec, Wolf, Bosch Viessman nebo jaké by jste nám doporučil co se týče kvality a servisu.

Tepelné čerpadlo bude ohřívat vodu na koupání, do podlahového topení a v létě příhřívat bazén. Nepočítáme s externím El kotlem. Vše bychom chtěli přes tepelné čerpadlo.


Jaká je ideální vzdálenost (rozteč ) mezi jednotlivým potrubím 60cm 80cm nebo 1m. Nepotřebnou plochu pro zemní kolektor mám cca 1400m2 (70x20) kde nebude krom skleníku nic.

Počítal jsem 6 okruhů každý 150m dlouhý, je to dostatečně nebo by měl být větší. Počítám jeden okruh 150m a 60cm rozteč.. Nebo je lepší 5 po 200m nebo 4x 250. Rozteč?

Může být sběrná šachta 30m od domu (nejvyšší místo na pozemku) a jaké by mělo být použité potrubí aby nedocházelo ke tření a ztrátám na čerpadle a jeho zbytečně opotřebení. Od technické místnosti do šachty by bylo vedení izolované.

Jak velká akumulační nádrž na teplou vodu a jak velká na podlahové topení? 300 a 300l nebo 400 a 400 nebo ještě větší? Jde mi o konfort a o provozní náklady když je v domě 6-8 lidí. Aby se zbytečně neohřívalo moc vody která se nepotřebuje,ale aby zase nebylo málo.

Rádi bychom aby tepelné čerpadlo komunikovalo a bylo možné propojit se s fotovoltaickými panely do budoucna a umělo udělané v letních měsících posílat chladnější vodu do podlahového topení jako chlazení.

Děkuji za odpověď


  • 27. 3. 2021  00:58
  • Luboš

Bude vám stačit 14 kW.

El. kotel stejně potřebujete kvůli záloze a hodí se i při nějaké špičce v ohřevu teplé vody.

Typ kolektoru zvolte podle doporučení dodavatele s čím má zkušenost. Varianty jsou popsané zde:
https://www.projektuj-tepelna-cerpadla.cz/cz/plosny-kolektor

Šachta může být od domu 30m izolovat potrubí není potřeba.

Akumulační nádrž topné vody nepotřebujete, zásobník teplé vody cca 400 litrů.

Zrovna ty firmy co jste vyjmenoval se orientují na vzduch/voda a čerpadel země/voda dělají minimum. Mnohem větší zkušenosti budou mít montážní firmy značek IVT, NIBE a STIEBEL, které montují zemní čerpadla ve stovkách kusů ročně.  • 27. 3. 2021  09:18
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku