Pravidla použití poradny

 1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
 2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
 3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
 4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
 5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Nibe f2120 vs Panasonic square j

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,
zajímá mě názor k tč nibe f2040 a f2120 kdy např.f2120 je již nějakou dobu na trhu cca od roku 2016 a pracuje s chladivem r410,ma smysl jít napr do f2120 s chladivem r410 a vyšší cenou oproti jiným značkám s novějšími modely ,které pracují již s chladivem R32 a tudíž by měly mít i lepší přenos tepelné energie např Panasonic aquare j ,LG therma v, Samsung EHS ,kde jsou i tato čerpadla levnější oproti nibe,tj novější technologie za lepší cenu ... Děkuji za názor
 • 23. 3. 2021  08:45
 • Jakub

To není o tom, že R32 by výrobci volili protože je po všech stránkách výrazně lepší než R 410a. Legislativa nutí výrobce používat ekologičtější chladiva, která ale mají celou řadu nedostatků od vyšší ceny, přes hořlavost a výbušnost až po dražší servis.
 • 23. 3. 2021  13:04
 • Správce

Samozřejmě chápu ,že R32 není po všech stránkách lepší,to je samozřejmostí,chápu že má svá pozitiva jako lepší přenos tepelné energie,šetrnější vůči životnímu prostředí,na druhou stranu je hořlavé ,jde mi o to ,zda je lepší pro domácí podmínky r410 nebo R32, když vemu jako hlavní kritérium přenos tepla a účinnost,děkuji za případné doplnění odpovedi
 • 23. 3. 2021  18:23
 • Jakub

Je úplně jedno jaké chladivo v čerpadle bude. Obě fungují dobře. O úspornosti čerpadla rozhoduje spíš dimenzování výměníků a konstrukce chladicího sytému než použité chladivo.
 • 24. 3. 2021  14:35
 • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku