Pravidla použití poradny

 1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
 2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
 3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
 4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
 5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

TČ na chalupě se sezónním provozem

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den, potřebuji vyřešit výběr TČ pro starou, částečně zateplenou podhorskou chalupu 200m2 ( 600m n.m.) V chalupě jsou ve všech místnostech radiátory ( dosud se používá se kotel DAKON FB D 36). Stojím před rozhodnutím volby TČ z PZP HEATING ECO14 Split nebo NIBEF2120-16 +VVM320 , ale hlavně jestli raději nepoužít systém zěmě-voda. Pozemek je u nemovitosti rozsáhlý. Chalupa s kapacitou 20osob je využívána hlavně v zimní a letní sezoně. , Takže budeme patrně po většinu jara a podzimu provozovat TČ v útlumovém režimu.
 • 20. 3. 2021  11:02
 • Lída

Určitě si nechte nacenit i řešení země/voda s plošným kolektorem. Má menší spotřebu elektřiny, výrazně delší životnost, mnohem lépe funguje v zimě a nebudete ho muset vyhrabávat ze sněhu:-)
 • 23. 3. 2021  12:40
 • Správce

Mluvila jsem s renomovaným obchoďákem TČ vzduch- voda. Vyvrací mi použití TČ země-voda argumentem , že technická úroveň TČ vzduch -voda v posledních letech výrazně postoupila , jeho TČ dokáže při -7°C 10kW a COP=2.8.
Země se zimním provozem TČ země -voda extrémně vychladí a bude nutno v jarních měsících přitápět elektřinou. Takže, kde je pravda? Jaký provoz bude nejlevnější?
 • 24. 3. 2021  12:06
 • Lída

Můžu vás ujistit, že tento "renomovaný obchoďák TČ vzduch- voda" kvalitně udělané tepelné čerpadlo země/voda v životě neviděl:-)
Jak kolektory opravdu fungují si můžete přečíst zde:
https://www.cerpadla-ivt.cz/cz/prakticke-zkusenosti-s-provozem-plosnych-kolektoru

I když technologie vzduch/voda postoupila, pořád bude mít zemní čerpadlo při -7°C topný faktor COP 5. To znamená, že čerpadlo s COP 2,8 bude v tu chvíli žrát skoro o 80 % více elektřiny. • 24. 3. 2021  14:50
 • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku