Pravidla použití poradny

 1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
 2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
 3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
 4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
 5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

výměna radiátorů

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Zdravím. Mám v místnosti radiátor, který má výkon při spádu 75/65 1kw a je zcela dostačující. Pokud budu topit TČ se spádem 45/35, použiji přepočtovou tabulku a pořídím výkonnější radiátor který při tomto spádu bude mít také 1kw. Pro příklad VK 11 60/90 nahradím dle přepočtu VK 33 60/140. Je tento postup správný a nebo je ještě třeba něco zohlednit? Děkuji Radek
 • 18. 2. 2021  10:37
 • Radek

Postup máte správný. Pro tepelné čerpadlo můžete použít teplotní spád 55/45. Těch 45/35 co uvádíte ty radiátory už dost zvětšuje a prodražuje .
 • 18. 2. 2021  17:26
 • Správce

Děkuji za reakci. Sledoval jsem moznost co nejnizsi teploty otopne vody. Ale je pravda ze radiatory 33 jsou opravdu masivni a cena je tak o 40% vyssi oproti 22. A jeste doplnujci dotaz. Pokud bude teplota v jedne mistnosti vyssi a budu chtit utlumit topeni v te mistnosti, mohu pouzit termoventil namontovany v radiatoru a omezit prutok?
 • 18. 2. 2021  18:18
 • Radek

Můžete zkusit ještě teplotní spád 50/40 to se s radiátory dá a čerpadlu pár stupňů teploty vody dolu prospěje.

Termostatické hlavice se použít dají ale jen ve vedlejších místnostech. V hlavním obytném prostoru by se měla teplota řídit přímo z tepelného čerpadla.
 • 21. 2. 2021  09:27
 • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku