Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

AW-19 nebo IVT air 170

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den, prosím o bližší vysvětlení. Měl jsem dotaz , jaké TČ bude vhodnější do starého domu o TZ asi 17 kw. Convert AW 19- 3P s parametry (A-10/W45 s výkonem 16,4 kw) a IVT air x170 (A-10/W45 s výkonem 11,2 kw) . Můj dotaz jsem vám poslal 7. 9. 2020 a 10. 9 . 20 jste mi odepsal , že convert AW 19- 3P má na 17 kw ztrát, skoro až moc velký výkon.
Pořízení TČ není levné a proto bych nerad rozhodl chybně.Prosím ,ještě o pomoc při rozhodnutí. Nyní jsou mrazy v noci okolo mínus 12 st. a topíme uhlím a je-li v bytě chladno prostě přiložím. Bude skutečně stačit max. výkon 11,2 kw na ztráty domu?. A to pracuje AIR x 170 na 100 procent , aby dávalo 11,2 kw. Vím , el. kotel to dotopí. Nebude TČ -dlu škodit, když pojede dlouhou dobu na 100 proc.( a nevím , když bude potřeba topit vodou 55 st.).
Convert (podle toho co mám od vás načteno) bude asi předimenzovaný z jara a na podzim. Nevím však , jak hodně to vadí.
Děkuji moc , jestli mi věnujete ,svůj čas, vědomosti a trpělivost.
Buďte zdráv. Josef
  • 14. 2. 2021  22:02
  • Josef

Hranice, kdy se vám začne připínat elektrokotel, bude odhadem někde okolo -5°C. Takže dnů kdy poběží bude v průměru jen pár (letos sice víc, ale třeba loni kdy byla teplá zima by asi nezapnul vůbec).
Z hlediska provozu na vysokou teplotu a plný výkon to krátkodobě (pár dní v roce) není problém, na to je čerpadlo navržené.
Problém provozu předimenzovaného čerpadla je v tom, že v teplejších dnech častěji zapíná a vypíná, protože už nestačí modulovat při nízké tepelné ztrátě výkon. Dlouhodobý provoz na nejnižší možné otáčky také není úplně optimální, stejně jako dlouhodobý provoz na maximální.

  • 15. 2. 2021  08:09
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku