Pravidla použití poradny

 1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
 2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
 3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
 4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
 5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Teplota spínání dotopu

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Potřebovala bych prosím zjistit, jestli tepelné čerpadlo při minus 1 už zapíná dotop-spiralu. Měla jsem za to, že spirála se zapne až tak při minus deseti. Je to v pořádku, nebo je někde chyba při nastavení nebo instalaci. Máme značku Nibe f2120 12.Spirala se zapína když je minus 1 stupňů. Jinak se nezapinala. Mám obavy, ať neplatime pak moc za elektriku. A ještě jeden dotaz. Má vliv na čerpadlo, když termoventil u radiátorů doma je na stupni č.3.nebo je máme mít pustene naplno na č. 5? teplota se nastavuje se v jednotce v kotelně. Děkuji za odpověď. Jana
 • 24. 11. 2020  09:08
 • Jana

Při -1°C je to docela brzo.

Zjistěte si od dodavatele pro jakou teplotu bivalence (teplota připnutí dotopu) tepelné čerpadlo navrhnul. Tepelné čerpadlo 2120-12 má výkon 8,4 kW (při -7°C).

Pokud se připíná kotel dřív než má, tak může být nějaký problém s výkonem tepelného čerpadla.

Termoventil u radiátorů v hlavních obytných prostorách je lepší nechat plně otevřený (5) a řídit čerpadlo regulací v kotelně.
 • 24. 11. 2020  09:17
 • Správce

A při odmražovani se má spínat čidlo u dotopu nebo také ne? "Spíná se i u odmrazovani.Technik říkal, že se to spíná i u odmrazovani, tak bych chtěla zjistit a poradit, jestli je to pravda. Děkuji za odpověď.
 • 27. 11. 2020  07:34
 • Jana

Nevím jak to má NIBE nastavené v regulaci. Možné to je.
 • 27. 11. 2020  12:31
 • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku