Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Teplotní spád ?

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,

mám dotaz zda je u tepelného čerpadla do podlahového topení v pořádku teplotní spád 3 C. Pozoruji v současné době, že mi tepelné čerpadlo (provoz ekvitermní křivka) topí do podlahy vždy cca jen o 3 C více než se vrací topná voda, takže to vypadá nějak takto. Topná voda 29, vracející se 26, vracející se chladivo 29. Všude se dočítám, že by ideálně měl být rozdíl 7 C. Snažil jsme se trochu experimentovat s oběhovým čerpadlem a nastavením průtoků na rozdělovači, ale přijde mi, že čerpadlo si samo reguluje tyto parametry. Je to tak správně ? Znepokojuje mě i fakt, že když se dotknu na přívodní potrubí topného chladiva tak na něm neudržím vůbec ruku, ale chladivo se zpět vrací třeba jen 29 C, přitom do podlahy jde úplně vlažná voda 29 C. Takže to pak u mě vypadá tak, že celý den čerpadlo topí třeba do podlahy 29 C a zpátečka se vrací 26 C. Možná, že to je tak ok a zbytečně se tím zabývám. Ono když vzroste zpátečka vzroste i teplota přívodu, zas na rozdíl 3. Když dám regulaci pomocí vnitřního termostatu a teploty uvnitř domu, tam už spád se dostane i výše klidně i na 7 a výš. Další z věcí je, že čerpadlo někdy odmrazuje a přitom vůbec není zamrzlé. Předem děkuji za odpověď V.K.
  • 22. 11. 2020  18:39
  • Martin

Pokud máte doma teplo, tak jsou ty teploty topné vody v pořádku. Teplotní spád by asi takto nízký být neměl, ale nemá to zásadní negativní vliv na provoz.

To odmrazování ve chvíli kdy to není potřebné je divné. Pokud máte kvalitní tepelné čerpadlo tak to proberte se servisem, mělo by se odmrazovat podle čidel jen když je to potřeba.

Pokud máte nějaké levné čerpadlo, které odtává v intervalech podle časovače bez ohledu na potřebu, tak s tím nic dělat nejspíš nejde.
  • 24. 11. 2020  09:04
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku