Pravidla použití poradny

 1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
 2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
 3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
 4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
 5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Nabidka TC a nezavisle posouzeni

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Zdravim. Stale jen testuji co a jak. Nejspise pro jaro. proto si delam "rekognoskaci terenu" :-)
Podle zadanych parametru jsem dostal (ale je to jen hodne orientacni) pro stary kamenny dum s plochou 200-250m2, TC vzduch voda, jen topeni, bez omezeni vyrobce tento navrh:
aro THERM Split 125/5 s hydraulickým modulem VWL127/5 a regulací VRC 700, SVT23667
A mne by zajimaly 2 veci
a) jak Vam nabidka pripada relevantni resp. odpovidajici znamym parametrum. Naprosto jako laik nejsem schopen danou vec posoudit. A i z webu se clovek mnoho o zkusenostechj s temi ci onemi moc nedozvi ...
b) je mozno se nekde dohodnout s nejakym nezavislym odbornikem, ktery v tom nebude financne zainteresovan, na pripadnem posouzeni nabidek ci pripadne porade co by bylo nejlepsi reseni v ramci cena/vykon/navratnost?
 • 20. 11. 2020  16:31
 • Michal Hudec

Pro správný návrh výkonu tepelného čerpadla je dobré si nechat spočítat tepelnou ztrátu domu. Hodnotit bez ní jestli je čerpadlo vhodné se nedá.

Takový odborník nejspíš neexistuje:-) Buď v oboru dělá a má zkušenosti - pak není nezávislý, nebo v oboru nedělá a pak zas nemá ty potřebné podrobné znalosti...

 • 24. 11. 2020  08:56
 • Správce

Samozrejme, ze je jasne, ze odbornik se bude svymi znalostmi zivit. Tim nezavislym odbornikem byl spise myslen nekdo, kdo by nebyl zainteresovan na firme ci vyrobci navrhovaneho reseni a tudiz by ho dokazal nezavisle posoudit. Nebylo ani mysleno, ze by to delal zadarmo :-)
Napr. kdyz jsme hledali dum, mel jsem s sebou cloveka, ktery byl stavar telem i dusi (delaval casto st. dozor i na velmi exponovanych stavbach) a dokazal presne vyhmatnout slaba mista stavby. A neco takoveho bych si predstavoval. Jenze mit nekoho mezi znamymi apod - na to je techto odborniku mnohem mene nez stavaru. Ale myslel jsem jestli to treba nekdo nenabizi jako sluzbu.
 • 24. 11. 2020  09:57
 • Michal Hudec

O nikom takovém nevím.
Doporučuji vybrat si montážní firmu, která se na tepelná čerpadla specializuje a zajišťuje i jejich servis. Tam je odbornost většinou zajištěná. Naopak u topenářů, kteří nakoupí čerpadlo ve velkoobchodě a servis pak zajišťuje někdo jiný, je vyšší riziko problémů.
 • 27. 11. 2020  11:08
 • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku