Pravidla použití poradny

 1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
 2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
 3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
 4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
 5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Abnormálně vysoká spotřeba TČ - 40tis Kč za 3 měsíce

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,

pořídil jsem si TČ k rekonstruovanému domu od firmy Panasonic. Dům má 3 patra. Ve sklepě který je obydlený jsou radiátory, v přízemí podlahové topení a v prvním patře zase radiátory. V jídelně jsou velké tepelné ztráty, máme tam staré okno kterým hodně táhne - bude se měnit za týden, jinak má dům všude nová trojitá okna.
Soustavu zapojení a samotný návrh (výkon) TČ jsem si nechal udělat odborníkem. Samotné zapojení bohužel bylo provedeno třemi různými řemeslníky dle technické dokumentace, tj instalatér, elektrikář a technik co má licenci na manipulaci s chladící kapalinou.

5 měsíců fungovalo TČ bez jakýkoliv problémů = topilo a ohřívalo vodu, byť poslední měsíc docházelo k častému zamrzání venkovní jednotky a "divnému" zvuku. Zvláštní bylo že zamrzala pouze spodní polovina výparníku a na výparníku byly vidět v takovém případě nezamrznuté pruhy.

Pozvali jsme technika přímo z Panasonic a ten na základě zaslaných fotek ještě před samotným příjezdem konstatoval, že je v systému málo chladiva. Stejnou věc nám potvrdil i při samotné návštěvě a doporučil kontaktovat instalační firmu. Dle vyjádření zaměstnance chyba venkovní jednotky byla na 99,99% způsobena chybějícím chladivem.

Technik co dělal zapojení TČ přijel a provedl měření chladiva v jednotce. Následně jsme zjistili zase přes Panasonic že nepostupoval podle doporučeného postupu, tj odsát chladivo z jednotky a zvážit, ale že to měřil přes nějaké rozdíly teplot. Říkal že z jeho strany je vše v pořádku a naúčtoval mi servisní poplatek 1200 Kč a výjezd....

Druhý den se mi vše rozleželo v hlavě a začal jsem sám kontroloval celý systém. S hrůzou jsem zjistil že TČ protopilo za poslední 3 měsíce 40tis Kč. Zvedl jsem telefon a kontaktoval firmu For Future VIT na kterou jsem dostal doporučení. Servisní technik byl velmi ochotný a ihned (v pátek večer!) se dálkově připojil na jednotku aby zjistil případné problémy. Bohužel jsme zjistili že hodnota COP byla celou dobu pod hodnotou 1. Po zásahu/úpravě systému technika přes internet má TČ účinnost alespoň na 1,6 - 1,7. Firma sídlí bohužel v Brně tak hledám teď nějakou v okolí.

Omlouvám se za dlouhý text, ale tušíte někdo proč mám tak obří účty za elektriku a proč je tak nízká hodnota COP? Může to souviset se stavem chladiva, nebo mám rozbitou jednotku?

Děkuji za vaše názory
 • 15. 11. 2020  04:07
 • Lukas

Namrzání jen části výparníku je normální, když tepelné čerpadlo nejede na plný výkon. Nemusí to být vždy známka chybějícího chladiva.

U některých chladiv se dá kontrola jeho množství provést měřením parametrů čerpadla, u některých se musí odsát a zvážit.

Pokud byl COP kolem 1, tak to fungovalo jako elektrokotel a proto ta vysoká spotřeba.

Kdo vám to tepelné čerpadlo dodal? U něj byste měl reklamovat, že to nefunguje jak má. • 15. 11. 2020  09:38
 • Správce

Děkuji za odpověď.
Zajímalo by mě čistě teoreticky, zda-li nižší hladina chladiva může mít zásadní vliv na spotřebu el. energie. Tj, jestli může mít čerpadlo díky tomuto nedostatku pouze třetinovou účinnost.
Soustavu mám zapojenou přesně dle návrhu specialistů přímo z firmy Panasonic. Kontroloval jsem to několikrát, včetně zapojení elektřiny a vše vypadá v pořádku.
Můžu Vám i poslat email s videem a fotkami podle kterého technici poznali že je s největší pravděpodobností chyba v chladivu. Další kontrolu systému mám prý provést až po výměně chladiva. Každý den provozu platím 500 Kč, tak se mi 3 dny čekaní na technika zdají nekonečně dlouhé....
Jsem si vědom že jsem udělal obrovskou blbost když jsem si nechal systém instalovat třemi různými osobami :-(
 • 15. 11. 2020  10:18
 • Lukas

Málo chladiva způsobí zvýšenou spotřebu elektřiny.
 • 15. 11. 2020  17:50
 • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku