Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Regulace PT

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den, měl bych na Vás dotaz nebo spíš názor ohledně nastavení regulace TČ + PT.

Dům (cca 3,5 - 4 kw 120 m2 podlahová plocha ) je vytápěn podlahovým topením se zdrojem TČ Mitsubischi Ecodan a Power inverter 5 Kw.

Řeším co je vhodnější používat zda regulaci pouze ekvitermou (trochu, ale bojuji s přetápěním domu, kdy v teplotách kolem 5 C je pořád pokojová teplota kolem 23-24 C). Přichází na řadu útlum čerpadla, ale to pořád dokolečka cykluje a nemohu přijít na příčinu, někdy i naskočí a jede minutu a vypne) to se děje hlavně při požadované topné vodě kolem 26 C, když zvolím výše 28 a výš jede bez cyklování, ale v domě je už přetopeno.

Pak tu je možnost použít regulaci jak Mitsubischi doporučuje a to Topení s funkcí automatické adaptace, řízené podle prostorové teploty, kdy se nastavuje na TČ požadovaná teplota uvnitř. (pořád všude čtu, že nejlepší je regulace ekvitermou, ale v mém případě mi příjde, že v teplotách kolem 5 - 10 C musím pořád hlídat a posouvat křivku a když požaduju do podlahy pouze 26 čerpadlo se s tím pere a cykluje). U té regulace prostorem mám obavy, že zbytečně bude podlaha chladnout a pak zas se energeticky náročně nahřívat.

Ještě by asi stálo za zmíňku, že dům má rekuperaci a teplota v domě kolisá velice pomalu vzhledem k tomu, že jde o velice nizkoenergeticky dům.

Díky za Váš názor
  • 14. 11. 2020  19:54
  • Lukáš

Ta prostorová teplota slouží ekvitermní regulaci jako pomocný parametr pro zpřesnění teploty topné vody. To je dobrý směr.

Pokud čerpadlo takto cykluje při teplotách nad 5°C, bude nejspíš předimenzované a jediné řešení je přidání akumulační nádrže.

  • 15. 11. 2020  08:33
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku