Pravidla použití poradny

 1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
 2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
 3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
 4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
 5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Doporučení značky TČ

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,
zvažujeme koupit tepelného čerpadla a potřebovala bych nějak zúžit pole, ze kterého vybírat, protože nabídka na trhu je opravdu velmi široká.
Koupili jsme dům - dostavěný 2014, porotherm + 10cm zateplení, podlahová plocha nyní 90m2, ale plánujeme zobytnit podkroví - cca 25 - 30m2. Spočítaná tepelná ztráta domu je 6 - 7kW (budeme trochu měnit zateplení půdy, než je stávající). V místě není plyn, vytápění je nyní elektrokotlem + krb s teplovodním výměníkem. V domě jsou plechové radiátory (v koupelně a kuchyni je podlahové topení kabelem) a podlahy se předělávat nechystáme. Krb je potřeba vyměnit, ale v případě TČ bychom volili vložku bez výměníku.
Jsou nějaká čerpadla - spíše firmy, které budou pro nás vhodnější? Vzhledem k tomu, že bychom rádi čerpadlo napojili na stávající topnou soustavu. Cenově bychom se rádi pohybovali někde ve středu - ne nutně nejlevnější, ale co nejlepší poměr cena/výkon. Nabídky máme zatím na Viessmann Vitocal 100-S 8 kW, firma, která nám už nějaké práce dělala montuje Nibe, Protherm a Panasonic (zatím není hotová konkrétní nabídka), každopádně bych potřebovala poradit od čeho se odpíchnout? Co je lepší pro vytápění radiátory, nebo jsou některá čerpadla vysloveně nevhodná?
Děkuji za odpověď
 • 27. 6. 2020  18:33
 • Tamara

Nebo ještě - nestálo by za úvahu čerpadlo vzduch/vzduch se zachováním krbu s výměníkem (a pro největší zimu elektrokotle) na dotápění? Dům je koncipován jako 3+kk stím, že pouze pokoje mají dveře, jinak od vstupu - chodba - kuchyně a obývák jsou jeden prostor....
Moc děkuji:-)
 • 27. 6. 2020  19:23
 • Tamara

Možné jsou obě varianty.
Vyměnit elektrokotel za čerpadlo vzduch/voda povede k nižším provozním nákladům ale investice bude okolo 200 000 Kč.

Doplnit stávající systém o tepelné čerpadlo vzduch/vzduch, investice cca 60 000 Kč. Za málo peněz hodně muziky:-)

Záleží i na tom jak velké máte radiátory, pokud jsou malé a nestačila by jim teplota 55 °C z tepelného čerpadla tak by se musely vyměnit nebo by se v zimě více používal elektrokotel. Pak by mohla být rozumnější varianta se vzduch/vzduch.
 • 28. 6. 2020  07:59
 • Správce

Děkuji moc za odpověď. Radiátory jsou plechové, cca 120x60cm. Není problém je zkusit - natopit krbem vodu na 40°, 55° a vyzkoušet jak topí, děkuji za tuto připomínku.

 • 28. 6. 2020  11:13
 • Tamara

To už v létě nevyzkoušíte, na to musí být venku zima:-) Ale dá se to snadno spočítat, jen potřebuje projektanta topení, který se tomu bude chvíli věnovat.
 • 29. 6. 2020  10:20
 • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku