Pravidla použití poradny

Možnost zadávat dotazy do poradny je podmíněna dodržováním následujících pravidel:

 1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, případně navazujících technologií
 2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
 3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
 4. Dotazy nesmí obsahovat vulgarismy a napadat jiné uživatele

Správce poradny si vyhrazuje právo odstranit dotaz při jakémkoliv porušení uvedených pravidel a to bez udání důvodu.

Provozovatel ABECEDY nenese zodpovědnost za obsah dotazů a příspěvků tazatelů.

Doporučení značky TČ

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,
zvažujeme koupit tepelného čerpadla a potřebovala bych nějak zúžit pole, ze kterého vybírat, protože nabídka na trhu je opravdu velmi široká.
Koupili jsme dům - dostavěný 2014, porotherm + 10cm zateplení, podlahová plocha nyní 90m2, ale plánujeme zobytnit podkroví - cca 25 - 30m2. Spočítaná tepelná ztráta domu je 6 - 7kW (budeme trochu měnit zateplení půdy, než je stávající). V místě není plyn, vytápění je nyní elektrokotlem + krb s teplovodním výměníkem. V domě jsou plechové radiátory (v koupelně a kuchyni je podlahové topení kabelem) a podlahy se předělávat nechystáme. Krb je potřeba vyměnit, ale v případě TČ bychom volili vložku bez výměníku.
Jsou nějaká čerpadla - spíše firmy, které budou pro nás vhodnější? Vzhledem k tomu, že bychom rádi čerpadlo napojili na stávající topnou soustavu. Cenově bychom se rádi pohybovali někde ve středu - ne nutně nejlevnější, ale co nejlepší poměr cena/výkon. Nabídky máme zatím na Viessmann Vitocal 100-S 8 kW, firma, která nám už nějaké práce dělala montuje Nibe, Protherm a Panasonic (zatím není hotová konkrétní nabídka), každopádně bych potřebovala poradit od čeho se odpíchnout? Co je lepší pro vytápění radiátory, nebo jsou některá čerpadla vysloveně nevhodná?
Děkuji za odpověď
 • 27. 6. 2020  18:33
 • Tamara

Nebo ještě - nestálo by za úvahu čerpadlo vzduch/vzduch se zachováním krbu s výměníkem (a pro největší zimu elektrokotle) na dotápění? Dům je koncipován jako 3+kk stím, že pouze pokoje mají dveře, jinak od vstupu - chodba - kuchyně a obývák jsou jeden prostor....
Moc děkuji:-)
 • 27. 6. 2020  19:23
 • Tamara

Možné jsou obě varianty.
Vyměnit elektrokotel za čerpadlo vzduch/voda povede k nižším provozním nákladům ale investice bude okolo 200 000 Kč.

Doplnit stávající systém o tepelné čerpadlo vzduch/vzduch, investice cca 60 000 Kč. Za málo peněz hodně muziky:-)

Záleží i na tom jak velké máte radiátory, pokud jsou malé a nestačila by jim teplota 55 °C z tepelného čerpadla tak by se musely vyměnit nebo by se v zimě více používal elektrokotel. Pak by mohla být rozumnější varianta se vzduch/vzduch.
 • 28. 6. 2020  07:59
 • Správce

Děkuji moc za odpověď. Radiátory jsou plechové, cca 120x60cm. Není problém je zkusit - natopit krbem vodu na 40°, 55° a vyzkoušet jak topí, děkuji za tuto připomínku.

 • 28. 6. 2020  11:13
 • Tamara

To už v létě nevyzkoušíte, na to musí být venku zima:-) Ale dá se to snadno spočítat, jen potřebuje projektanta topení, který se tomu bude chvíli věnovat.
 • 29. 6. 2020  10:20
 • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku