Pravidla použití poradny

Možnost zadávat dotazy do poradny je podmíněna dodržováním následujících pravidel:

 1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, případně navazujících technologií
 2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
 3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
 4. Dotazy nesmí obsahovat vulgarismy a napadat jiné uživatele

Správce poradny si vyhrazuje právo odstranit dotaz při jakémkoliv porušení uvedených pravidel a to bez udání důvodu.

Provozovatel ABECEDY nenese zodpovědnost za obsah dotazů a příspěvků tazatelů.

hluk venkovního TČ uvnitř domu

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,

tepelné čerpadlo umístěné vně domu, nikoli na fasádě, produkuje uvnitř domu při sepnutém kompresoru nízkofrekvenční hluk takové intenzity, že znemožňuje spánek. Přičemž hluk samotné jednotky na zahradě se nejeví jako nějak významný. Jde o rekonstruovaný starší zděný dům, přičemž dodavatel čepradla jej zkontroloval a reklamaci odmítá s tím, že problém je "v trubkách". Zatímco topenář trubky též zkontroloval a pro změnu říká, že musí jí o problém čerpadla. Prosím, jak správně postupovat při identifikaci zdroje problému?

Děkuji
 • 30. 3. 2020  14:48
 • Jiří

Nemusí být nutně v něčem chyba. Čerpadlo, potrubí i dům mohou být v pořádku, jen si to dohromady nesedlo a dochází k přenosu hluku.
Cesta je provádět postupně opatření od jednodušších ke složitějším dokud se problém nevyřeší.
Změnil bych uložení jednotky (silentbloky, masivní základ) , přidal kompenzátory na přívodní potrubí a pokud to nepomůže tak objednejte akustika, který to pořeší profesionálně. Může to skončit přesunem venkovní jednotky na jiné místo.

 • 31. 3. 2020  07:32
 • Správce

Dejte nám sem pak prosím zprávu jak to dopadlo.
 • 31. 3. 2020  07:33
 • Správce

K dotazu nám přišla ještě tato zkušenost:

Měli jsme podobný problém (tenkrát jsem vám posílala nahrávku s prosbou o radu) :-). Problém byl hluk vnitřní jednotky při větším výkonu (pískavý zvuk, nedalo se spát).
Technik oddělal přední kryt, vše zkontroloval při maximálním výkonu a nic nenašel, nic nehlučelo....Tak jsme se domlouvali, že mu mám zavolat, když se problém objeví, že přijede ihned, aby zjistil v čem je problém. Pak ho ještě napadla možnost a potáhl sílou jednu trubku, která vychází z vnitřní jednotky. Problém vyřešen....(asi to není vrchol profesionality, ale v jednoduchosti je krása :-) a hlavně to pomohlo) ...Od té doby je klid. Myslím si, že ač tam je nějaké těsnění(alespoň to tak vypadá), tak ta trubka klepala o okraj a rezonovala, když byla vnitřní jednotka uzavřená (přední kryt), proto ani při plném výkonu se to neprojevilo, když to technik zkoušel, protože tam ten přední kryt nebyl.. Ať se pan Jiří podívá, jestli se mu taky někde něco nedotýká....
Docela by mě zajímalo pokud to vyřeší, co to bylo.
Pěkný den Nábělková..
 • 5. 4. 2020  07:08
 • Správce

Dobrý den,

dlužím napsat, jak to dopadlo. Trubky jsme prošli, i technik, všechny jsou uloženy odhlučněně, nikde nic viditelně nedrnčí, nedotýká se. Bohužel si všichni odborníci lámali hlavu tak dlouho, až se oteplilo. Realizační firma nakonec po poradě s dodavatelem čerpadla konstatovala, že ani jedni se s něčím podobným ještě nesetkal. Zkusí tedy za jednotku, vně domu, umístit do okruhu tlumič. Nicméně vzhledem k již vysokým teplotám hlučnost připlném výkonu otestujeme asi až za půl roku.

Děkuji za všechny rady zde
 • 7. 5. 2020  20:56
 • Jiří
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku