Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Pasivní/aktivní chlazení ANO či NE?

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Mám dilema, jestli má smysl pořizovat si pasivní či aktivní chlazení, dát zavděk pouze venkovnímu zastínění nebo kombinaci obojího. Jedná se o patrový pasivní RD z vápenopísku, podlahová plocha 160m2, ztráty vedením 2 kW, řízené větrání s rekuperací. Vytápění bude řešeno pomocí tepelného čerpadla země/voda 4 kW s čerpáním energie z vrtu do podlahového vytápění v obou patrech.
Otázka tedy zní, zda si pořídit vrt hlubší, až 120m (chladící výkon předpokládejme 20 W/m) oproti stávajícímu návrhu 70m (topný výkon 50 W/m) a k tomu si připlatit za pasivní/aktivní chlazení, což je investice až 100 tisíc Kč navíc nebo se spokojit s venkovními žaluziemi na J fasádě, které vyjdou ale podobně draze? Nebo to vše nějak zkombinovat? Jde hlavně o tu délku vrtu - modul chlazení si kdykoliv můžu dokoupit (byť dráž než rovnou s TČ), vrt už nezvětším... Další věc je, jestli chladicí výkon podlahovky, která je navržena celkem na 100 m2 plochy domu s roztečí otopných trubek 20 cm (16tka, Pex-Al-Pex), bude také dostatečný - ten topný vychází na 3,418 kW. Jedná se o opravdu o případy, kdy řekněme bude týden v kuse jasné letní počasí až 40 stupňů ve stínu (a věřím, že se toho brzy dočkáme :-)) - radiační zátěž jižními i západními okny bez zastínění řádově v kW?

Děkuji za radu.
  • 16. 3. 2020  11:47
  • Vít Veselý

Žaluzie jsou základ - bez nich uvnitř pohodové klima neudržíte.

Uvnitř by vám pak mělo stačit pasivní chlazení i z kratšího vrtu. Nebudete sice mít v horku doma vychlazeno na 22°C, ale proti situaci bez chlazení to dost pomůže.

Rozteč trubek je pro chlazení lepší 15 cm.

Radiační zátěž od slunce může být klidně 1 kW/m2 plochy.

  • 20. 3. 2020  12:07
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku