Pravidla použití poradny

Možnost zadávat dotazy do poradny je podmíněna dodržováním následujících pravidel:

 1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, případně navazujících technologií
 2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
 3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
 4. Dotazy nesmí obsahovat vulgarismy a napadat jiné uživatele

Správce poradny si vyhrazuje právo odstranit dotaz při jakémkoliv porušení uvedených pravidel a to bez udání důvodu.

Provozovatel ABECEDY nenese zodpovědnost za obsah dotazů a příspěvků tazatelů.

TnG Air

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Máme od května nainstalované TČ. Spuštěné bylo v září radou po telefonu. V lednu přišla fa za prosinec, která nás vyděsila. Platilo se dvojnásobek toho, co rok před tím, za podstatně nižších teplot. Po několika reklamacích přijel v půlce ledna technik nám TČ odborně spustit. Od začátku ledna každý den zapisuji stavy elektroměru a plynoměru. Vše je v přehledné tabulce, kde je vidět dražší provoz TČ než topení plynem, dodavatel ignoruje. Byl u nás technik z jiné firmy, který naznal, že instalované TČ nemá vůbec deklarované vlastnosti. Teploměr na akumulační nádrži je prý orientační. Vnitřní termostat měří o dva stupně jinak. Rozdíl vstupní a výstupní teploty vody je necelé tři stupně. Dle návodu má být 6-11. Dle servisního technika má být 0. S dodavatelem se nedá domluvit, vyžaduje pořád dokola nesmyslné věci. Prosím o informaci, zda jsou jeho tvrzení v pořádku, popř. jak dál můžu postupovat. Předem děkuji
 • 13. 3. 2020  16:40
 • Eva

Spouštět tepelné čerpadlo po telefonu mi nepřijde jako dobrý nápad. Regulaci je potřeba řádně nastavit, zkontrolovat průtoky topné vody, aby čerpadlo fungovalo úsporně a to se po telefonu poctivě udělat ve většině případů nedá.
Tepelné čerpadlo oficiálně reklamujte, že neplní svojí funkci. Dodavatel pak má 30 dní na vyřešení problému.
 • 14. 3. 2020  08:23
 • Správce

Dobrý den, to se snažím přes dva měsíce. Technik vždy odpoví, že je vše v pořádku a že jim mám dokázat že ne. Můžu se zeptat jaký rozdíl má být mezi vstupní a výstupní teplotou vody Delta T? V návodu mají 6-11, ale teď tvrdí, že má být nula. Je možné, aby 19 kWh tepelné čerpadlo mělo denní spotřebu 60- 80 kWh? Prý je běžné 100 kWh? Dům cca 200 m2 má podle posledního emailu protopit 50 000 Kč za tepelné čerpadlo. Jsem zoufalá a nevím jak dál postupovat.
 • 15. 3. 2020  20:34
 • Eva

Pokud je tepelná ztráta domu 20 kW (můj odhad), roční platba za vytápění a ohřev teplé vody tepelným čerpadlem, by se měla pohybovat v rozmezí 22 000 až 35 000 Kč.
Delta T 6-11°C (rozdíl vstupní a výstupní teploty z tepelného čerpadla) je správně. Ještě může být rozdíl teplot na výstupu z tepelného čerpadla a na vstupu do topného systému a tam to má být 0.
Pokud jste předtím topili pouze plynem, dá se z jeho spotřeby docela dobře spočítat kolik kWh by mělo spotřebovat tepelné čerpadlo.
 • 16. 3. 2020  07:35
 • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku