Pravidla použití poradny

Možnost zadávat dotazy do poradny je podmíněna dodržováním následujících pravidel:

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotazy nesmí obsahovat vulgarismy a napadat jiné uživatele

Správce poradny si vyhrazuje právo odstranit dotaz při jakémkoliv porušení uvedených pravidel a to bez udání důvodu.

Provozovatel ABECEDY nenese zodpovědnost za obsah dotazů a příspěvků tazatelů.

země - voda nebo vzduch - voda?

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den, potřebuji poradit s výběrem tepelného čerpadla, zda vzduch-voda, nebo země-voda (mám velkou zahradu). Vlastním RD, vytápěná plocha 180 m2, který je zateplen : vnitřní stěna cihla - mezera (vyplněná plevami a drceným polystyrénem), venkovní stěna cihla a na ní 10 cm polystyrén.
V současné době topím automatem na uhlí a vytápím s ním akumulační nádrž o objemu 800 l. odtud jde teplá voda do radiátorů a v chodbě a v kuchyni mám podlahové topení. Radiátorů mám 9 ks. Do systému je připojen i starý el. kotel, který nevyužívám. Na střeše mám 3 kolektory na ohřev TUV do 300 l bojleru, který je i propojen s akumulační nádobou. V létě plně stačí, nemusím ho dohřívat. V zimě ho ohřívám kotlem.
Na vašich stránkách jsem se dočetl, že země - voda vyjde cenově stejně jako vzduch - voda ale ušetřím 30% el. energie než vzduch - voda. Ale dodavatel mi tvrdí, že mě to bude stát min. o 100000,-Kč více, COP faktor je jenom nepatrně lepší a návratnost 30 let.
  • 10. 2. 2020  09:49
  • Zbyšek Kratochvíl

Země/voda je opravdu výrazně úspornější a hlavně má i mnohem delší životnost a i náklady na výměnu jsou nižší, protože kolektor vám zůstane a měníte jen čerpadlo uvnitř.
Poptat je ale potřeba firmu, která zemní čerpadla umí instalovat. Hodně firem vám na zemní čerpadlo dá vysokou cenu protože s jeho instalací mají víc práce a chtějí vás tím "přesvědčit" na vzducháč.
  • 10. 2. 2020  20:10
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku