Pravidla použití poradny

Možnost zadávat dotazy do poradny je podmíněna dodržováním následujících pravidel:

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotazy nesmí obsahovat vulgarismy a napadat jiné uživatele

Správce poradny si vyhrazuje právo odstranit dotaz při jakémkoliv porušení uvedených pravidel a to bez udání důvodu.

Provozovatel ABECEDY nenese zodpovědnost za obsah dotazů a příspěvků tazatelů.

Výběr vhodného TČ

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den, žádám Vás o názor k výběru vhodného typu TČ:
Větší rodinný dům s 3 byty v Děčíně je nyní vytápěn starším elektrokotlem, který nahřívá vodu v 4 ks AKU nádrží po 440 l, celkem tedy 1 760 litrů, nahřívání vody probíhá v sazbě D26d - 8 hod. V topné soustavě domu jsou deskové radiátory a při celodenních mrazech je pro vytápění dostačující topná voda do 60°C, při spotřebě 100 – 110 KW/den. TUV je nyní řešena přes 2 samostatné bojlery s elektrickým ohřevem.
Chtěl bych dosluhující elektrokotel nahradit TČ vzduch – voda, které by zároveň řešilo i ohřev TUV v jednom novém bojleru vhodného provedení o obsahu cca 180 litrů.
Můžete mi prosím sdělit Váš názor na výběr vhodného typu TČ v případech:
1) Ponechat AKU nádrže, které mi již několikrát vyřešily i problémy s vytápěním domu při výpadku elektřiny, kdy naakumulovaný topný systém zafungoval samotížně. Elektrokotel nahradit vysokoteplotním TČ (např. GT SANDEN AquaEco2…), které by bylo instalováno ve sklepě včetně propojení na přívod a vývod vzduchu. Voda v AKU nádržích + novém bojleru pro TUV by byla v topné sezóně během dne průběžně dohřívána, odhaduji v rozmezí 55 až 65°C s ohledem na venkovní teploty.
Laicky odhaduji, že tento způsob vytápění by asi téměř nepotřeboval přídavný elektrokotel při větších mrazech. Bude ale asi nutné vyřešit hlučnost a vibrace od TČ, které bude ve sklepě.
2) Akumulační nádrže zrušit. S ohledem na délku propojovacího potrubí mezi instalovaným TČ a sklepem zvolit TČ v provedení split s frekvenčně řízeným kompresorem. Vzdálenost mezi budoucím TČ a místem napojení do topné soustavy ve sklepě by byla cca 15m, z toho by cca 11 m bylo mimo budovu. V tomto případě bude při větších mrazech přitápění elektrokotlem už asi nezbytné.
3) Bylo by účelné přes TČ řešit ohřev TUV v jednom bojleru v období mimo topnou sezónu s ohledem na životnost TČ? Případným řešením by mohly být FV panely v rozumné dimenzi.

Předem děkuji za Váš názor a pokud máte i jiné doporučení, předem za něj děkuji.  • 2. 12. 2019  08:59
  • Petr Šulc

Nádrže zrušte, nebo nechte jen jednu. Takto velká akumulace by zvyšovala spotřebu elektřiny tepelného čerpadla.
Tepelné čerpadlo se musí provozovat na co nejnižší teplotu topné vody v závislosti na venkovní teplotě (ekvitermní řízení). Tj. na jaře 25°C v mrazech 60°C.
Vysokoteplotní čerpadlo nepotřebujete, váš systém bude fungovat i se standardním (od stejného dodavatele třeba IVT AIR).

Split je při těchto vzdálenostech lepší volba. Musí se ale také dobře zaizolovat venkovní vedení.

Kotel bude přitápět v závislosti na zvoleném výkonu tepelného čerpadla, ale to nijak nevadí v provozních nákladech se to projeví minimálně.

Teplou vodu řešte celoročně tepelným čerpadlem. Není důvod ho šetřit, máte ho proto aby makalo:-)

  • 4. 12. 2019  07:48
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku