Pravidla použití poradny

Možnost zadávat dotazy do poradny je podmíněna dodržováním následujících pravidel:

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotazy nesmí obsahovat vulgarismy a napadat jiné uživatele

Správce poradny si vyhrazuje právo odstranit dotaz při jakémkoliv porušení uvedených pravidel a to bez udání důvodu.

Provozovatel ABECEDY nenese zodpovědnost za obsah dotazů a příspěvků tazatelů.

Jak se rozhodnout pro TC - IVT vs NIBE, monoblok vs split

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,
Rad bych se poradil jak se rozhodnout pro TC.
Vybirame TC pro nasi novostavbu, tepelna strata ~5kw, melo by slouzit k topeni, v lete k chlazeni a ohrevu TUV pro 4 lidi (bezna az vyssi spotreba). Mame nabidku na monobloky a splity od IVT a NIBE.
* IVT AIR X 70 + AirModul E9
* IVT AIR SPLIT 8 + AirModul BS 8-15
* NIBE F2040-8 + VVM320
* NIBE AMS10-8 + HK200S + SMO40

1. Podle ceho se rozhodnout o znacce? Prosel jsem starsi dotazy a zdá se mi, ze je to temer to same, znacky jsou obe kvalitny - je uplne jedno kterou zvolim, nebo je nektera lepsi pro nase vyuziti? Vykony se mi zdaji dostatecne a srovnatelne.

2. Jak se rozhodnout o monoblok vs split?
Chapu konstrukcni rozdil, ale tam taky nevidim vyznamny faktor, podle ktereho se rozhodnout. Je na miste rozhodovat se jenom podle ceny, nebo je tam neco dalsiho, co bych mel vzit v potaz?

Jedine specifikum, ktere mam, je umistneni vnitrni jednotky na podlazi, pricemz venkovni jednotka by byla na zemi za domem, nebo zavesena na stene zvenci na urovni podlazi (jako klimatizacni jednotka na konzolach). Je takove umistneni ve vysce bezne, nebo skryva nejaky problem? Myslel jsem, ze kdyby byla ve vysce, byla by mezi jednotkami kratsi vzdalenost a bylo by to lepsi pro monoblok, kde je lepsi, kdyz je vzdalenost kratsi. Kdyby byla jednotka na zemi, byl by asi lepsi split, kvuli vzdalenosti. Uvazuju spravne?
Dodavatele se k umystneni ve vysce zatim nevyjadrili.

Da se o monobloku a splitu rict, ktery ma lepsi vyhlidky pro budoucnost? IVT prisaha na monoblok a zcela zjevne odsizuje split. NIBE je ve vyjadreni mirnejsi a vidi vyhody a nevyhody v obou systemech.

Je to docela velka investice, jak se dobre rozhodnout?  • 18. 10. 2019  04:19
  • Antonín

1. Obě značky jsou kvalitní a můžeme je doporučit. Jen bych si ohlídal aby montážní firma zajišťovala i uvedení do provozu a servis, abyste měl na vše jednoho dodavatele. Kvalitativně a parametry si odpovídají IVT AIR X a NIBE 2120. Ostatní čerpadla jsou o třídu níže.

2. Monobloky jsou většinou úspornější a tišší, protože se od začátku vyvíjí jako tepelné čerpadlo. Většina splitů vychází technicky z klimatizací a výrobci jako IVT a NIBE je nabízí jen jako levnou alternativu ke svým monoblokům.

Na stěnu venkovní jednotku nedávejte, hrozí přenos vibrací do konstrukce domu a bude komplikovaný odvod kondenzátu. Na zemi je to lepší i přes delší vedení potrubí.

Lepší vyhlídky má monoblok. Podíl splitů na trhu se dlouhodobě snižuje a většina nejúspornějších čerpadel na trhu jsou dnes monobloky.
  • 18. 10. 2019  08:05
  • Správce

Děkuji moc za odpověď
  • 20. 10. 2019  23:25
  • Antonín
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku