Pravidla použití poradny

Možnost zadávat dotazy do poradny je podmíněna dodržováním následujících pravidel:

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotazy nesmí obsahovat vulgarismy a napadat jiné uživatele

Správce poradny si vyhrazuje právo odstranit dotaz při jakémkoliv porušení uvedených pravidel a to bez udání důvodu.

Provozovatel ABECEDY nenese zodpovědnost za obsah dotazů a příspěvků tazatelů.

Příprava pro průchod vedení od kolektoru

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den, na pozemku je hospodářská budova a za ní zahrada, budeme stavět před touto budovou (částečně se na ni napojíme). Budovu jsme opravili (nový krov, okna...). Nyní děláme směrem do zahrady velká posuvná vrata (firma potřebuje udělat i práh. A zde je můj dotaz: v novém domě bude tepelné čerpadlo (zatím nevím jaké), na zahradě kolektor a nebo vrty, prosím jaký máme připravit průchod a jak hluboko pod prahem vrat (průměr, počet a materiál prostupových otvorů). Vhodné by to asi bylo téměř pod jedním pilířem, kde se nejezdí. Ještě prosím jak hluboko má celé přívodní vedení být a musí být v celé délce izolované ? Přes hospodářskou budovu je to 9 m a dál k tepelnému čerpadlu další 3-4 m a na zahradě bude kolektor od budovy taky ještě nějak vzdálen (?). Děkuji za odpověď a omlouvám se za dlouhý dotaz. Pavel
  • 11. 9. 2019  10:17
  • Pavel Klimeš

K dotazu nám přišla reakce od firmy GEROTOP:

Okruhy vrtů a kolektorů sdružuje sběrná jímka. Páteřní vedení od jímky do objektu čítá dvě potrubí „teplá / studená“. Páteřní vedení se odvzdušňuje v jímce a v kotelně. Trasa mezi musí mít možnost odvětrání do těchto bodů. Velikost páteřního vedení ovlivňuje výkon instalovaného tepelného čerpadla a délka trasy vedení. Pokud je páteřní vedení v hloubce 1,0 – 1,2 m, není potřeba tuto trasu izolovat. Pokud je potrubí blíže k povrchu, izoluje se a dává do chráničky.
  • 17. 9. 2019  06:58
  • Správce

Ještě bych k tomu dodal, že i když zatím nevíte jaké čerpadlo tam bude, bylo by dobré znát alespoň jaký výkon budete potřebovat. Od toho se odvíjí průtok v primárním okruhu a dimenze vedení mezi kolektorem a domem.
Doporučil bych to nedělat svépomocí, ale obrátit se třeba na výše uvedený Gerotop, který se na primární okruhy specializuje a navrhne správné dimenze potrubí i technické řešení.
  • 17. 9. 2019  07:01
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku