Pravidla použití poradny

Možnost zadávat dotazy do poradny je podmíněna dodržováním následujících pravidel:

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotazy nesmí obsahovat vulgarismy a napadat jiné uživatele

Správce poradny si vyhrazuje právo odstranit dotaz při jakémkoliv porušení uvedených pravidel a to bez udání důvodu.

Provozovatel ABECEDY nenese zodpovědnost za obsah dotazů a příspěvků tazatelů.

Split nebo monoblok z pohledu hlučnosti a servisu

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den, rád bych vás poprosil o názor ohledně problametiky hlučnosti TČ.

Stavím patrový dům s garáži (nalepena na jedné straně domu) - v té garáži jsem uvažoval vnitřní jednotku splitového systému a na zadní straně garáže jednotku vnější. Nic jiného, než split jsem prakticky nebral v potaz.

Měl jsem zato, že SPLIT znamená, že venku je pouze vrtule, zatimco kompresor je uvnitř - jde mi totiž o co nejmenší hlučnost systému.

Zaujalo mě čerpadlo IVT AIR X 70, které má ale kompresor jako součást vnější jednotky, tak nevím jestli to je SPLIT nebo není ? Jako výhodu vidím to, že zde není nutná revize chladícího okruhu, ale obávám se vyšší hlučnosti z důvodu kompresoru venku.

Nízká hlučnost je pro mě nejvyšší priorita (strana garáže, kde bude vnější jednotka mi směřuje do zahrady) a proto jsem chtěl co možná nejvíce komponentů, které hluk produkují schovat dovnitř do garáže - proto jsem se poohlížel po splitových jednotkách.

Čerpadla, která jsou celá uvnitř a z venku mají jen průduchy na vzduch jsou bohužel až moc drahá. Rád bych si pořídil značkové TČ s co nejnižší hlučností, ale obávám se, že řešení "s kompresorem venku" bude hlučné i u kvalitního IVT.

Pokud jsem se svou terminologií a úvahami zcela mimo, tak se předem omlouvám :)

  • 5. 9. 2019  15:49
  • Milan Szabó

Split může mít kompresor uvnitř domu i venku. Ty co ho mají uvnitř jsou opravdu tišší, ale vyrábí to jen pár firem a ceny jsou obvykle také vyšší.

Pokud je v zóně, kterou chcete chránit před hlukem, jen zahrada tak to většinou nevadí. Když jede čerpadlo v zimě naplno, na zahradě nikdo není a v létě je provoz čerpadla minimální.

Pokud je tam okno od ložnice, pak je potřeba posoudit vzdálenost od čerpadla. Požádejte dodavatele čerpadla aby vám předběžné posouzení hluku provedl.
  • 9. 9. 2019  10:53
  • Správce

Díky za upřesnění - chápu že tedy samotný "Split" mi ještě neříká nic o tom, kde je umístěn kompresor.

Možná je skutečně pravda, že i venkovní kompresor bude bez problémů, ale přesto, nemáte typ na nějaký split s kompresorem uvnitř ? Někde jsem četl, že je snad má i Český Master Therm - což bych - pokud je to opravdu tak - určitě uvažoval jako jednu z možností. Ale asi nejlepší bude teď v nastávajícím období objet pár existujících instalací a poslechnout si to naživo. Mým favoritem je zatím stále IVT Air X, který se alespoň podle videí jeví také velice tiše.
  • 9. 9. 2019  11:25
  • Milan Szabó
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku