Pravidla použití poradny

Možnost zadávat dotazy do poradny je podmíněna dodržováním následujících pravidel:

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotazy nesmí obsahovat vulgarismy a napadat jiné uživatele

Správce poradny si vyhrazuje právo odstranit dotaz při jakémkoliv porušení uvedených pravidel a to bez udání důvodu.

Provozovatel ABECEDY nenese zodpovědnost za obsah dotazů a příspěvků tazatelů.

Mitsubishi

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den.
Rád bych se seznámil s Vaším názorem na mnou zamýšlené řešení.
Mám dům vybavený TČ vzduch - voda (pouze vytápění) již devátou sezónu, funguje výborně a ještě jednou děkuji za Vaše doporučení při jeho výběru.
K rozhodnutí něco změnit vedlo to, že se v posledních letech dost otepluje. Když jsme vloni v létě měli v kuchyni (orientace J) několik dní přes 28°C i přes to, že jsme přes den zatahovali vnější žaluzie, rozhodnutí bylo jasné, pořídíme si klimatizaci. Mé myšlenky se však brzy začaly ubírat směrem komplexního řešení. Řekněme, že finance nebyly základním faktorem. Mou potřebou je dobře a smysluplně do řešení zainvestovat:-)
Uvažoval jsem o nahrazení současného řešení zcela novým systémem TČ - vytápění+ ohřevu TUV + klima. Když jsem však porovnal nabídky Dimplex- IVT - Stiebel, dospěl jsem k názoru, že mé úvahy se ubírají špatným směrem. Původní čerpadlo by šlo po devíti letech asi do šrotu, nebo by se teoreticky prodalo za zlomek pořizovací ceny, přitom má možná ještě jednou tolik životnosti před sebou (protiúčet nikdo nenabízí). Ohřev vody pomocí TČ je lákavý, ale má také svá ale. Většina nabízených řešení má zásobníky od 200 do 300 l. My máme nyní klasický bojler 125 l a objemově převážně stačí. Takže mi rozum říká, sice ušetříš něco na ohřevu vody, ale zase budeš ohřívat tolik vody, kterou nespotřebuješ. Takže efektivita investice klesá. Další věcí je klimatizování pomocí TČ. Byl jsem upozorněn, že klimatizování pomocí radiátorů je víceméně nemožné resp. bylo by nutné zakoupit nové speciální radiátory, které mají odvod kondenzátu. Což by jistě někde šlo, ale ne všude je kondenzát od radiátoru kam odvézt. Klimatizování domu by tedy probíhalo především podlahovým rozvodem. Ten mám sice v přízemí skoro všude, ale v podkroví, kde máme ložnici nikoliv. Chlad se drží u země, takže se domnívám, že efekt vycházející z podlahového chlazení bude asi spíše nevalný a v horním podlaží se skoro neprojeví.
Proto jsem toto řešení opustil a začal hledat pouze doplňkové řešení vzduch - vzduch, tedy TČ s klimatizací rep.klimatizaci s topením na stejném principu. Zjistil jsem, že zajímavé ač poměrně drahé řešení má IVT (jednotka Nordic inverter THR-N). Jenže po podrobném prozkoumání parametrů jsem dospěl k tomu, že je výhodná spíše pro někoho, kdo potřebuje hodně kvalitní přístroj pro vytápění domu. Chlazení, alespoň dle mého chápaní uváděných parametrů, není výkonově nic moc. Z toho jsem si odvodil, že asi potřebuji jednotku, která je spíše dobrou klimatizací se solidním systémem přitápění (náš dům má ztráty 15 kW). Topení vzduchem bych využil spíše jen v případě mezních či mezidobích. Konečně jsem u merita věci, jednotku pořizuji proto, že prostor nepotřebuji ani tak vytápět, jako spíš občas chladit, ale jen rozumně, tak 3-5 stupňů pod vnější teploty, byl bych ale rád, kdyby se ochlazovala i část podkroví tedy ložnice.
Při svém brouzdání, již alespoň částečně rozhodnut, co vlastně chci, jsem na netu objevil jednotku Mitsubishi MSZ-GF71VE/MUZ-GF71VE. Připadá mi tam celkem slušný poměr výkonu chlazení/topení, ale vcelku rozumné i ceny. Klimatizoval bych cca 250 m3.
Co si o tom myslíte, prosím? Omlouvám se za svůj nekonečný projev, lakonické vyjadřování nepatří k mým silným stránkám...:-)
  • 13. 2. 2019  13:18
  • Libor

Myslím, že jste logicky dospěl ke správnému řešení:-).
Původní čerpadlo nechte pro topení a doplňte systém o klasickou klimu. Mitsubishi je pro to vhodná a kvalitní značka.
  • 13. 2. 2019  16:42
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku