Pravidla použití poradny

Možnost zadávat dotazy do poradny je podmíněna dodržováním následujících pravidel:

 1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, případně navazujících technologií
 2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
 3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
 4. Dotazy nesmí obsahovat vulgarismy a napadat jiné uživatele

Správce poradny si vyhrazuje právo odstranit dotaz při jakémkoliv porušení uvedených pravidel a to bez udání důvodu.

Provozovatel ABECEDY nenese zodpovědnost za obsah dotazů a příspěvků tazatelů.

nevyhody tc vzduch/vzduch

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobry den,
chystam se instalovat tc do starsiho rodinneho domu s TZ 15kW se starsi otopnou soustavou (podlahovka neni; rozvody tlustymi trubkami na samotiz ale puvodni litinace takrka vsude vymeneny v minulosti predchozim majitelem za “uzke plechace”; kvalitu a pripadnou i potrebu vymeny v budoucnosti si netroufam odhadnout, podklady k tomu nemam).

v uvahu prichazi system vzduch/voda nebo vzduch/vzduch. o vzduch/voda je vsude mraky informaci ale o vzduch/vzduch se hleda tezko.

prijde mi ale ze instalace dvou slabsich ale kvalitnich systemu vzduch/vzduch (do kazdou pulku domu jeden, s vnitrni jednotkou pro skoro/kazdou mistnost) je investicne vyznamne levnejsi nez instalace kvalitniho systemu vzduch/voda se stejnym souhrnym vykonem.
navic vzduch/vzduch by mel bezet i horsich teplotnich podminkach (coz se pro zdejsi chladnou oblast hodi) nez vzduch/voda.
a zaroven to “usetri” volnou otopnou soustavu na kterou je pak mozne pripojit jen nejaka slabsi kamna/kotel pro dotapeni ve velkych mrazech bez potreby slozitych technickych reseni ci zvysene spotreby pri nutnosti sepnout bivalent u vzduch/voda.
a nad to vsechno volna otopna soustava umozni i ten vzduch/vzduch lehce poddimenzovat coz by snad mohlo system jeste vice zefektivnit a zlevnit.


zasadni otazka tedy zni.... co je na vzduch/vzduch tak spatne ze nad nim moc lidi neuvazuje? jake ma negativa?? (krome designove hlediska)

diky!!
 • 12. 2. 2019  19:05
 • Lukas

Pokud budete chtít vzduch/vzduch s jednotkou v každé místnosti (multisplit), cena už nebude o moc nižší než u vzduch/voda.
Pokud topný systém zvládne dům i v mrazech vytopit s teplotou topné vody do 60°C volil bych radši vzduch/voda. To vám ohřeje kromě topení i teplou vodu.
Nechte si udělat nabídky na obě varianty a uvidíte.

 • 13. 2. 2019  16:27
 • Správce

diky za odpoved!
Mam ji tedy chapat tak ze jedinou opravdovou nevyhodou vzduch/vzduch je ze mi neohreje TUV? Protoze jina negativa (coz je to hlavni co me zajima) neuvadite.
Levnejsi to sice nebude o hodne, ale stale bude, zvladne to pracovat i v nizsich venkovnich teplotach a jeste tim diverzifikuji riziko (protoze menit jeden ze dvou multisplitu je porad levnejsi nez menit cely system vzduch/voda kdyby odesel).

Realita je takova ze se celorocne topi prave na tech 60 pricemz v mrazech ktere byly v minulych tydnech uz to nestacilo a byla potreba teplota vody 75-80. Je sice fakt ze je topeno systemem nalozit/vyhasnout a neni ani vyuzivan uplne cely den k tomu vytapeni kdezto TC by mohlo topit i tech 22-24h v kuse ale i tak se obavam ze by to bylo hranicni pri mrazech a hrozilo by castejsi prepinani na bivalent a na TUV bych tak mohl v podstate zapomenout??

diky!
 • 13. 2. 2019  18:55
 • Lukas

Nevýhodou u multisplitu je i rozvod po domě s větším množstvím chladiva a povinné každoroční revize.
Jestli topíte uhlím, tak byste na vzduch/voda dostal slušnou dotaci a pak by šly vyměnit i ty radiátory.
 • 14. 2. 2019  09:39
 • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku