Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

nevyhody tc vzduch/vzduch

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobry den,
chystam se instalovat tc do starsiho rodinneho domu s TZ 15kW se starsi otopnou soustavou (podlahovka neni; rozvody tlustymi trubkami na samotiz ale puvodni litinace takrka vsude vymeneny v minulosti predchozim majitelem za “uzke plechace”; kvalitu a pripadnou i potrebu vymeny v budoucnosti si netroufam odhadnout, podklady k tomu nemam).

v uvahu prichazi system vzduch/voda nebo vzduch/vzduch. o vzduch/voda je vsude mraky informaci ale o vzduch/vzduch se hleda tezko.

prijde mi ale ze instalace dvou slabsich ale kvalitnich systemu vzduch/vzduch (do kazdou pulku domu jeden, s vnitrni jednotkou pro skoro/kazdou mistnost) je investicne vyznamne levnejsi nez instalace kvalitniho systemu vzduch/voda se stejnym souhrnym vykonem.
navic vzduch/vzduch by mel bezet i horsich teplotnich podminkach (coz se pro zdejsi chladnou oblast hodi) nez vzduch/voda.
a zaroven to “usetri” volnou otopnou soustavu na kterou je pak mozne pripojit jen nejaka slabsi kamna/kotel pro dotapeni ve velkych mrazech bez potreby slozitych technickych reseni ci zvysene spotreby pri nutnosti sepnout bivalent u vzduch/voda.
a nad to vsechno volna otopna soustava umozni i ten vzduch/vzduch lehce poddimenzovat coz by snad mohlo system jeste vice zefektivnit a zlevnit.


zasadni otazka tedy zni.... co je na vzduch/vzduch tak spatne ze nad nim moc lidi neuvazuje? jake ma negativa?? (krome designove hlediska)

diky!!
  • 12. 2. 2019  19:05
  • Lukas

Pokud budete chtít vzduch/vzduch s jednotkou v každé místnosti (multisplit), cena už nebude o moc nižší než u vzduch/voda.
Pokud topný systém zvládne dům i v mrazech vytopit s teplotou topné vody do 60°C volil bych radši vzduch/voda. To vám ohřeje kromě topení i teplou vodu.
Nechte si udělat nabídky na obě varianty a uvidíte.

  • 13. 2. 2019  16:27
  • Správce

diky za odpoved!
Mam ji tedy chapat tak ze jedinou opravdovou nevyhodou vzduch/vzduch je ze mi neohreje TUV? Protoze jina negativa (coz je to hlavni co me zajima) neuvadite.
Levnejsi to sice nebude o hodne, ale stale bude, zvladne to pracovat i v nizsich venkovnich teplotach a jeste tim diverzifikuji riziko (protoze menit jeden ze dvou multisplitu je porad levnejsi nez menit cely system vzduch/voda kdyby odesel).

Realita je takova ze se celorocne topi prave na tech 60 pricemz v mrazech ktere byly v minulych tydnech uz to nestacilo a byla potreba teplota vody 75-80. Je sice fakt ze je topeno systemem nalozit/vyhasnout a neni ani vyuzivan uplne cely den k tomu vytapeni kdezto TC by mohlo topit i tech 22-24h v kuse ale i tak se obavam ze by to bylo hranicni pri mrazech a hrozilo by castejsi prepinani na bivalent a na TUV bych tak mohl v podstate zapomenout??

diky!
  • 13. 2. 2019  18:55
  • Lukas

Nevýhodou u multisplitu je i rozvod po domě s větším množstvím chladiva a povinné každoroční revize.
Jestli topíte uhlím, tak byste na vzduch/voda dostal slušnou dotaci a pak by šly vyměnit i ty radiátory.
  • 14. 2. 2019  09:39
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku