Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

NIBE vs. IVT

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den,
mám dvě srovnatelné nabídky od NIBE a IVT. Četl jsem v diskusi níže že NIBE používá pístové kompresory. Nerozumím však tomu, že pístový kompresor má pokles výkonu při ohřevu TUV. Můžete to nějak laicky objastnit, zejména s ohledem na ekonomiku provozu? Dále nerozumím tvrzení přebytek výkonu v letním období? Lze také více vysvětlit?
Poslední dotaz spočívá v taktovacím zásobníku. NIBE ho nabízí jakou standardní součást dodávky, IVT ne. Píšete, že je doporučeno jeho použití právě s pístovými kompresory (NIBE), zároveň nedoporučujete při podlahovém vytápění. Pokud bych se rozhodl pro NIBE a mám podlahové topení, je nutné ho použít nebo ne? Jaký bude dopad jeho použití na životnost a eknonomiku provozu?
Díky za odpovědi.
  • 28. 1. 2010  15:37
  • Aleš

Výkon každého tepelného čerpadla se mění v závisloti na výstupní teplotě. Například u NIBE s pístovým kompresorem je při teplotě topné vody 35 C výkon 8,2 kW ale při 65 C je to jen 5 kW. Takže v teplejších dnech máte výkon zbytečně velký a ve studených nebo při ohřevu teplé vody zase malý. Scroll v IVT má stabilnější průběh výkonu v rozmezí 7,3 až 6,3 kW takže nemá takový přebytek výkonu který by bylo potřebné akumulovat v zásobníku.
Beton okolo podlahového vytápění funguje jako akumulátor, takže další akumulaci v zásobníku nepotřebujete.
  • 29. 1. 2010  13:57
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku