Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Klesá postupem let účinnost vytápění země-voda?

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den.
Zajímám se o tepelná čerpadla, protože bych si ho chtěl pořídit, ale... Byl jsem už vnitřně přesvědčen, že si nechám nainstalovat vertikální vrt... V té souvislosti mi na jedné výstavě řekl jeden inženýr od Liberce, že časem země okolo vrtu jako zdroj tepla se bude ochlazovat a tím bude účinnost vytápění v průběhu let klesat, ale že se o tom nikde nemluví. A vrty jsou velmi drahá záležitost. Co je na tom pravdy?
Proto je prý vhodnějsí horizontální kolektor, protože po topné sezóně půda naakumuluje teplo mnohem rychleji a je to méně nákladnější na pořízení. Jenže já nechci rozrýpat celou zahradu, protože ji nemám moc - jen 400m2.
Tím se vracím na začátek, co jsem nechtěl, a to k TČ vzduch-voda, protože ve špičce z něj nechci mít pouhý elektrokotel.
Poradíte?
Děkuji
Mirek
  • 9. 11. 2018  16:38
  • Mirek

Řešením by bylo ještě mohlo být vysokoteplotní hybridní TČ, protože mám plynový kotel, a ten bych v případě volby TČ vzduch-voda mohl ponechat. Jsou jenom od Daikin nebo jaké jiné byste mi mohli doporučit se značkou Q label.
Děkuji za odpověď na dodatečnou otázku.
  • 9. 11. 2018  18:57
  • Mirek

Pokud je vrt správně navržen, teplota se v něm po čase stabilizuje
a pokles výkonu je zanedbatelný. Plošný kolektor je opravdu ale lepší řešení - stojí méně a funguje stejně.

Ve vašem případě, kdy si nechcete rozkopat zahradu a máte zemní plyn, je vzduch/voda v kombinaci s plynovým kotlem dobrá volba. V mrazech budete topit plynem levněji než čerpadlem a můžete použít čerpadlo o nižším výkonu.

Připojit plynový kotel můžete jednoduše prakticky ke každému čerpadlu, ale vyloženě hybridní řešení "z továrny" nabízí víc firem. U IVT jsem viděl že do regulace se dá zadat cena plynu a elektřiny a čerpadlo se samo rozhoduje jaký zdroj pustit podle aktuálního topného faktoru a ceny energií.
  • 11. 11. 2018  09:56
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku