Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

zamyšlení nad kolektory

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Ještě jeden dotaz. Všude se uvádí výhody TČ se zemními kolektory oproti TČ vzduch-voda.V mém bydlišti bývají většinou zimy bez sněhu s velmi nízkými teplotami (tzv.holomrazy)-nemůže dojít k promrznutí do větší hloubky než standardně a ohrožení tak výkonnosti kolektoru? Navíc i pokud bych dal kolektor do větší hloubky,tak kolektor sám kolem sebe půdu "vymrazuje" a následná tepelná regenerace v letním období může být nedostatečná. A přeci s ustávající zimou je oteplování půdy jistě pomalejší než vzduchu a tady vidím výhodu TČ vzduch-voda. Napište prosím Váš názor,děkuju.
  • 25. 1. 2010  09:46
  • Jiří Brabec

Kolektor musí být uložen přibližně 20 cm pod místní nezámrznou hloubkou. Pak bude správně fungovat i regenerovat. Jaké jsou skutečné teploty ze zemního kolektoru naleznete zde:
http://www.tzb-info.cz/t.py?t=2&i=5719
Vzduchové TČ má lepší topný faktor až při teplotách nad 10 C, kdy se už moc netopí. Díky tomu spotřebuje čerpadlo vzduch/voda průměrně o 25 % více elektřiny než země/voda.
  • 25. 1. 2010  09:59
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku