Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

výkon TČ

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Dobrý den, v novostavbě plánujeme tepelné čerpadlo země-voda. Tepelná ztráta prostupem je 5kw a tepelná ztráta větráním 4,5kw. Čerpadlo bude sloužit k vytápění ( všude podlahovka ) a ohřevu vody pro čtyřčlennou rodinu. Mám nabídky od NIBE. Jeden prodejce navrhl F 1245-6 a druhý F 1245-8. Konzultoval jsem to i s technikem od Nibe a ten doporučil F 1245-6, s tím že ve velkých mrazech bude přitápět elektrokotel. Chtěl bych se zeptat, která varianta je lepší. Jestli bude stačit ta 6, nebo raději tu 8. Četl jsem ale, že když má čerpadlo zbytečně velký výkon, má pak hodně startů kompresor a tím nižší životnost. Děkuji za odpověď.
  • 7. 8. 2018  12:53
  • Martin

Pokud jsou správně hodnoty 5 a 4,5 kW, pak potřebujete 9,5 kW pro topení a cca 0,5 kW pro ohřev vody. Celkem 10 kW a na to je 1245-6 malé. I 1245-8 bude mít nižší výkon než 10 kW a nebude tedy zbytečně spínat.
  • 7. 8. 2018  13:05
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku