Pravidla použití poradny

  1. Dotazy se musí týkat tepelných čerpadel, dotací na tepelná čerpadla, případně navazujících technologií
  2. Dotazy nesmí obsahovat komerční reklamu a komerční odkazy
  3. Dotazy nesmí poškozovat dobré jméno ABECEDY
  4. Dotaz nesmí obsahovat vulgarismy a nesmí být v rozporu s právními předpisy, dobrými mravy či veřejným pořádkem (např. nesmí napadat jiné osoby).
  5. Využití informací z poradny je na riziko uživatelů poradny.

Odbornou bezplatnou poradnu webu ABECEDA ČERPADEL provozuje a spravuje od 1.1.2021 společnost GT Energy s.r.o., která se zabývá energetickým poradenstvím, projektováním zdrojů tepla s tepelnými čerpadly, dodávkami a servisem tepelných čerpadel různých značek.

Odpověď na dotaz tazatele vychází výlučně z informací poskytnutých tazatelem a případně z veřejně dostupných informací a představuje nezávazný názor provozovatele poradny opírající se o jeho praktické znalosti a zkušenosti.

Provozovatel poradny není odpovědný, pokud danou otázku někdo jiný posoudí jinak.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah příspěvků zveřejněných před 1.1.2021.

Provozovatel poradny neodpovídá za obsah dotazů tazatelů.

Provozovatel poradny si vyhrazuje právo odstranit jakýkoli dotaz a to bez udání důvodu.

Vaillant Flexotherm 5,3kw země-voda - chlazení do podlahovky - spokojenost

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku
předchozí | další

Zdravím, chci se podělit o zkušenost s chlazením domu v těchto horkých dnech. máme novostavbu RD o zastavěné ploše 180m2 s dvojgaráží, přízemí a obytné podkroví o celkové podlahové ploše 305m2, cihla 38cm, zateplení 14cm eps, ve střeše 40cm vaty, stínění venkovními žaluziemi, 2 střešní okna bez stínění. v celém domě podlahové topení včetně garáže.

nainstalováno tepelné čerpadlo země-voda Vaillant flexotherm 5,3kw s plošným kolektorem 2x 200m (32mm trubka) uloženým v hloubce cca 1,5-1,7m. čerpadlo má v sobě již integrováno aktivní chlazení tzn. vznikne zde obrácený chladící okruh, kdy teplo odvádí z domu přes podlahové topení a "ukládá" do plošného kolektoru.

v těchto vedrech byla teplota v domě cca 26-27 stupňů než jsem spustil aktivní chlazení, během 2 dní při automatické funkci chlazení se teplota v domě dostala na 22 stupňů, což je velmi příjemné, že můžete pobývat a spát v takto vychlazeném domě. do podlahového topení šla teplota kolem 15-17 stupňů C s tím, že z kolektoru šla teplota na vstupu do TČ kolem 24-32 st C., to vše se dělo při spotřebě na vychlazení tohoto domu do cca 20kwh tzn. nákladově cca 50 korun...pak je potřeba každý 2 den zapnout chlazení na 12 hodin, tak aby teplota v domě zůstala na příjemných 23 st. C

v domě je ještě pasivní rekuperace Vaillant Recovair 360, která do určité míry dokáže v noci přes by-pass udržet v domě nižší teplotu než by tomu bylo, kdyby se větralo pouze okny a vše je napojeno do jedné řídící a ovládací jednotky od Vaillantu. přes den vzduch rekuperací prochází přes výměník, takže do domu nejde tak vysoká teplota jako je venku.

na závěr chci říct, že pokud někdo staví nebo má nový dům, kde je podlahové topení a pořizuje si tepelné čerpadlo země-voda, tak volte jedině s integrovanou funkcí aktivního chlazení...takto provedené tepelné čerpadlo nabízí topení, ohřev TUV i velmi účinné chlazení i při použití plošného kolektoru (nemusí být vrty). navíc se ještě lépe zregeneruje plošný kolektor na další topnou sezonu.

realizace TČ firmou vyšla i s vykopáním a položením plošného kolektoru (svépomocí kolektor) na 225tis včetně dph.
  • 4. 8. 2018  09:09
  • Martin

Děkujeme za zajímavou zkušenost, toto je opravdu skvělý způsob využití systému země/voda. Možnost chlazení je jednou z velkých výhod tepelných čerpadel a díky oteplování bude stále důležitější.

Hodně se mi líbí ještě trochu lepší technické řešení, kdy tepelné čerpadlo země/voda při aktivním chlazení umí využít i odpadní teplo pro ohřev teplé vody. Nemusí se pak kvůli teplé vodě přepínat do topného režimu a ohřev vody v létě je zcela zdarma. K tomu navíc plynulé řízení výkonu od 1 kW, takže nepotřebujete akumulátor chladu a je vhodné i pro pasivní domy.
https://www.gt-energy.cz/cz/tepelne-cerpadlo-zeme-voda-ecogeo


  • 6. 8. 2018  08:32
  • Správce

díval jsem se na odkaz a vidím, že to je čerpadlo od firmy IVT jako prodejce. :) je to samozřejmě sofistikované zařízení, pokud dokáže odpadním teplem z chlazení ohřívat TUV, ale ruku na srdce kolik toto invertorové čerpadlo bude mít cenovku a navíc kolik dní je potřeba v domě chladit a tím nahřívat TUV. 14-20 dní v roce?? z tohoto pohledu je to neekonomické, jelikož ohřev TUV klasickým země-voda je ještě v letním období velmi velmi levné, spotřebuje 1-2kw denně...navíc pokud bude v kolektoru při klasickém aktivním chlazení vyšší teplota, tak taky topný faktor na ohřev TUV bude vyšší...úspora oproti tepelnému čerpadlu z odkazu výš v řádu desetikorun.

taky čerpadlo s frekvenčně řízením výkonem je složitější tzn. může být poruchovější a naběhá víc motohodin, takže i životnost se může zkrátit.

ještě přidám doplňující info k chlazení:

lokalita: jižní morava, nadmořská výška 290m,dům umístněn v zástavbě obce, lesy daleko...:)

včera 5.srpna 2018, venkovní teplota venku max.32st., chlazení zapnuto ráno v 6:00 při vnitřní teplotě 24st., vypnuto večer ve 20:00 při vnitřní teplotě 22st., teplota z kolektoru byla od 18st. do 28st. (večer). teď to tak 2 dny vydrží než zase stoupne na těch 24st. a bude ještě nějakou dobu podlaha uvolňovat naakumulovaný chlad a taky jak už jsem psal tomu pomáhá rekuperace, která v noci poušťí chladnější vzduch. výkon při chlazení se pohybuje kolem 7,5kw a příkon kolem 1kw. tepelné čerpadlo v režimu chlazení má větší výkon než při režimu topení.

podlaha se nikde nerosí, pouze na rozdělovačích na straně vstupu do podlahy je mírně oroseno. nyní píše vnitřní regulace Vaillant vlhkost 67%, rosný bod 16stupňů. tuším, že podobnou vlhkost to psalo ikdyž se nechladilo a venku bylo třeba 25st...hold v létě je obecně vyšší vlhkost, v zimě při holomrazech nejnižší.

nepociťujem žádný diskomfort z chladnější podlahy a nebo zde již zmiňované vlhkosti, podle mě daleko lepší systém než nástěnná klimatizace, která chladí proudem vzduchu a lokálně, zde je to vyrovnáno po celé podlahové ploše domu, tak jako topení v zimě podlahou je příjemné.

není nad to dojít z práce či zahrady do příjemně vychlazeného domu a spánek je v tomhle paráda. :)
  • 6. 8. 2018  10:02
  • Martin

Přesně tak, chlazení podlahou je nejkomfortnější řešení klimatizace a prakticky i nejlevnější, protože podlahovku tam už máte kvůli topení.

Ta kombinace chlazení a ohřevu vody samozřejmě není v rodinném domě až tak efektivní, ale třeba u hotelu kde se chladí hodně a je tam souběžně i velká spotřeba teplé vody je to už o něčem jiném. Hlavně se využije jedinečná výhoda země/voda, kdy umí vyrábět teplo i chlad najednou na rozdíl od vzduch/voda, kde je to buď teplo, nebo chlad.


  • 7. 8. 2018  12:51
  • Správce
předchozí | další

Přidat doplňující dotaz jen pro autora příspěvku